SEO Nedir? (En Net Cevabı Verdik)

seo

SEO; arama motorlarında etkili performans gösterebilmek adına yapılan ya da yaptırdığımız çalışmaların tümüne verilen isimdir. NE yazık ki SEYOO diye de telaffuz edilir ve SEO nedir sorusuna verilebilecek en kitabi cevap da budur.

Gençler bilmez; 90’larda aklımıza ne gelirse aradığımız Altavista vardı. Süreç sıkıntılı ve malum. Altavista toprak oldu hatta koca Yahoo bile. Şimdilerde arama motoru dendiği zaman akıllara ilk olarak 1998 yılında kurulan Google geliyor. BING, Yandex de var ancak kullananı bir elin parmakları kadar. Belki yeni alınan bir bilgisayar ve akıllı cihazla “tanımlı” geldiği veya yaşlılarımızın değiştirme kabiliyeti olmadığı için kaldılar hepsi bu. Yine de Rusların Yandex’ini hepten gömmemek lazım bence gayet iyiler.

SEO Karmaşık Değil

Kelimenin İngilizce karşılığı; Search Engine Optimization yani Arama Motoru Optimizasyonu. Baş harfleri de SEO oluyor.

Web siteleri ve başındakiler; Hilal-i Ahmer için çalışmıyorlarsa, ilk hedefledikleri ne yazık ki “kazanç” oluyor ve haliyle tüm içeriklerini tıklamaya teşvik edici bir biçimde oluşturmanın kazandırabileceğini düşünüyorlar.. “Cem Uzan’a Hapis Şoku” dersek çoğumuzun yüzünde tiksinen bir ifade belirecektir. İşte bu ifadeyi aklımızda tutalım. Yine Clickbait olan tıklamaya teşvik edici başlıklar alelade haber sitelerinden büyük yayın organlarına kadar ne yazık ki her köşede karşımıza çıkıyor. Dağılmadan toparlayalım:

Bir zamanlar Tan Gazetesi vardı hatırlarsınız. Oradan buradan bir kadın fotoğrafı bulunur ve altına;  “Helga bıyıklı Türk erkeklerine bayıldı, ‘Diş Fırçalamama Gerek Olmuyor’ dedi”  tarzı saçmalıklar döşenirdi. İşte sanal dünyadaki Clickbait de kabaca bu. Yani bir heyecan “Emekliye Zam” haberine tıklıyorsunuz aylar öncesinin ısıtılıp önünüze sürülmüş haberiyle karşılaşıyorsunuz.

seo nedir

Kastettiğimiz bir firma web sitesi veya e-ticaret yapısı da olabilir ki dinamikleri farklıdır. Temel pazarlama ihtiyaçlarını karşılarken güvenli sularda yüzmeli ve belli teknik kriterleri karşılamaları gerekir. Yeni müşteriler ve takipçiler kazanabilmek için SEO firmalarına avuç dolusu paralar dökmenize gerek yok! Bu bakımdan SEO kavramına internet reklamcılığının gelir kolu olarak da bakabiliriz.

SEO; görsel arama, video arama, akademik arama, haber arama ve farklı sektörel arama türlerini hedefleyebilir. Google; yapılan sorgulara yönelik en alakalı ve açıklayıcı sonuçları çıkarmayı hedefler.

Seo Nedir?

SEO nedir derken buralara geldik toparlayalım. İşte Google bu ve benzer dijital çapsızlıkları engellemek, engelleyemese de sonuçlarda sonlara atabilmek için sabah akşam çalışıyor. Adına algoritma değişiklikleri denen düzenlemeler, kaliteli içerikleri haliyle kaliteli siteleri ön sıralara çıkarmayı hedefliyor. Google önden koşuyor bizler de adına SEO denen güncellemelerle peşinden.. SEO kavramını daha detaylı ve teknik izah etmek mümkün ancak herkesin anlayıp üzerine konuşabileceği sadelikte anlatmak istedik.

seo

Abuk subuk olmayan her ilerleme tekniği ve stratejisini SEO başlığı altında konumlandırabiliriz. Abuk subuktan kastımız, doğal olmayan her türlü yol ve tüplü monitör önü paralı veya parasız köpürtme işlemler.

Özetle Google ve rakiplerinin şunu der: “Adamlar sitene geldi ancak kalıcı ve sürekli olsunlar, seni sevsinler; hatta makalelerini varsa video vs’lerini başkalarına önerip paylaşsınlar.” Hiç ağır ve ağdalı yazmadan işin özünü vermeye çalışıyoruz arkadaşlar. Hap ifade budur.

SEO ne demek?

Bu makaleyi okuyan sizler de birer ziyaretçisiniz ve bir an durup kendinizi düşünün! Bu yazı önünüze nasıl geldi? Muhtemelen basit bir web araması sonucu. Mobil trafik üzerinden de denk gelmiş olabilirsiniz!

Arama motorlarından gelen trafik organik trafik evet lakin yeterli mi? “Biz şimdi neyiz” Sevgili bile değiliz.. Okuyup gideceksiniz ve bir daha adımızı bile hatırlamayacaksınız. 

Belli kalite puanları belirleyen ve bunların bir kısmını saklı tutup bir kısmını açıklayan arama motorları web sitelerimize puanlar vermekte. Kullanıcı dostu sade bir arayüz, temiz bir kodlama, hız, görsel kalitesi, içerik özgünlüğü gibi.. 

Ziyaretçilerin aktif olarak aradıkları şeyleri (içerikleri) belirlemeli ve kaliteli içerikler üretmelisiniz. Tüm arama motorlarının paylaşımlarınızı okuyup anlaması (web sitesini optimize etmek) için mücadele ederseniz, sonuç sayfalarında üst konumlarda yer alabilirsiniz. Ya nasıl nasıl diyorsunuz.. Durun devam ediyorum:

Arama Motorlarının Çalışma Mantığı

İlk kural: “Arama motorları için değil ziyaretçilerimiz için çalışalım.” Artık bu ifadeyi baskılı t-shirt yapar gezer misiniz, kahve kupanıza slogan mı yaparsınız bilemem! 

Google; ziyaretçilerine daha net ve alakalı sonuçlar sunabilmek için her yıl algoritma değişikliklerine gider, kaliteli bir deneyim yaratmak için ellerinden geleni yaparlar.

Önemli güncelleştirmeler bir nevi bahar temizliği gibidir ve arama sonuçlarında dramatik değişikliklere neden olur. Bazılarını ise hissetmeyiz bile.. Ne arıyorsunuz, nasıl arıyorsunuz ve hangi içerikler dikkatinizi çekiyor? Kullanıcı gibi düşünün. Ziyaretçi ne tip aramalar yapar neler isteyebilir?

Beşiktaş Futbol Takımı başlığı ile bir içerik oluşturduğunuz kısır bir senaryo üzerinden ilerleyelim. Trilyon tane web sitesi ve çoğu kalburüstü haber sitesinin arasından fark edilip sıyrılmanız neredeyse imkansızdır. Tabi atlatma haber yaparsınız, röportaj vs benzersiz bir içerik üretirsiniz orası başka.. Kaliteli içerik konusunda değineceğiz.

Beşiktaş Instagram’da 3. En Büyük  diyebiliriz. Burada oyuncuların resmi sayfalarını ve takipçi sayılarını listeleriz tabi diğer takımların da. Alın size değişik bir bakış açısı. Beşiktaş ve Instagram arama sonuçlarıyla organik ziyaretçi kazanmanız mümkün. Devamı size kalmış.

İç Optimizasyon da Mühim

Dikkat çekici bir başlık ve bir açıklama ve bir web sitesi URL’si web sitenizi optimize etmeye çalışırken ilk iyileştirmeniz gereken alanlardır. Web sitenizdeki her içerik ve sayfa için açıklayıcı ve benzersiz bir başlık ve açıklama tanımlamalısınız.

seo

  • Sektörünüzle alakalı özgün ve benzersiz içerikler hazırlamalı, bunları da Han Duvarları tadında değil, kısa paragraflar halinde ilgi çekici bir biçimde paylaşmalısınız. Kaliteli görsel & grafik & video vs ile desteklemek şart.
  • Aşırıya kaçmadan iç bağlantılar verebilirsiniz. Yani ziyaretçinin sitenizde gezmesini sağlayın ki “hemen çıkma oranı” düşük olsun!
  • Görsel optimizasyon ve alakalı ALT etiket kullanımı mühim. Kullandığımız imajlar özgün değilse bir başka sorun. Özgünse artı.
  • Mobil dostu web sitenizin olması. Web sitenizin hızlı açılması önemli.
  • Görsel bütünlük özetle.. NE yığın yığın linkler arasından seçilmeyen bir yazı, ne de devasa paragraflarla okumaktan yorulacağımız makaleler… Mizanpaj önemlidir. Tasarım sizin elinizde.

Ziyaret başına sayfalarınızda gezinme oranı ve sitenizde ortalama bulunma süresini Google Analytics verileri üzerinden takip edebilirsiniz. Organik ziyaretçi hemen çıkmasın bi zahmet. Şöyle bir sayfalar arasında gezsin, yorum yapsın hatta.

SEO, bir kez yapıp sonrasında bırakacağınız bir iş değildir. Sürekli olarak kaliteli ve benzersiz içerikler üretmeli var olanları güncellemelisiniz. 3 yıl önce yazdığınız bir makalenin günümüzde ne kadar geçerliliği olabilir bir düşünün?

Google ADS (Reklamlar), Sosyal Medya Reklamcılığı ve Dijital Medya Hesap Yönetimi, Backlink, SMS ve Mail gönderimleri DIŞ SEO (Off-Page SEO) başlığı altında incelenebilir.

seo

SEO’da kısa sürede sonuç almayı beklemek yapılan en büyük hatalardan birisidir ve ne yazık ki millet olarak çok sabırsısız. Çalışmaya devam edin!

Aklına takılan bir şeyler varsa yorum kısmını kullanarak bize sorularını yöneltebilirsin. Sorularını memnuniyetle ve jet hızında yanıtlayacağımdan hiç şüphen olmasın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir