Basit SEO Adımları Nelerdir?

özgün içerik

Öncelikli olarak ele alacağımız site haritaları, İngilizcesiyle Sitemap’lar; başta Google olmak üzere tüm arama motorlarına içeriklerinizi bulmaları adına yardımcı olan yapılardır. Site haritaları sayesinde sayfalarınızı kolayca tarar ve dizinlerine eklerler.

Site Haritası Oluşturmak

İster All in One SEO Pack ister Yoast Seo eklentisi kullanın; XML uzantılı site haritanıza; sayfalarınızın, kategorilerinizin, görsel dosyalarınızın veya videolarınızın URL’lerini koyabilir ve nelerin bu listede yer almayacağını belirleyebilirsiniz.

Eğer içerik yönetim sistemi olarak WordPress kullanmıyorsanız yani eklenti kurabileceğiniz bir yapı kullanmıyorsanız sitenizin kök dizininde yer alacak gerekli site haritalarını sizin yerinize hazırlayacak xml-sitemaps benzeri servisleri kullanabilirsiniz. Sitemap Creator yazıp herhangi bir arama motorunda arama yapmanız benzer servislere ulaşmanız için yardımcı olacaktır.

Şimdilerde site haritası, ister blog ister daha kurumsal bir yapı olsun her web sitesinde mutlaka bulunması gereken önemli SEO kriterlerinden biri haline gelmiştir.

Siteyi ziyaret eden botlar, sitemap sayesinde, hangi içeriklerin ne sıklıkla, en son ne zaman güncellendiğini, sayfaların önemli olanlarını tespit eder. Sitemap’in olmadığı durumlarda örümcekler sayfa ve bağlantılarınızı rastgele tarar ve ekstra server yüklemelerine haliyle ekstra sunucu maliyetlerine neden olur.

Screaming Frog ile site haritanızı taratmanızı ve 404/500 hatası veren sayfalarınızın olup olmadığına bakmanızı öneririz.

Site haritası nedir sorusuna iyi kötü cevap bulan lakin görüp pekiştirmek de isteyen ziyaretçilerimiz için web sitemizin örnek sitemap dosyasını müsadenizle paylaşalım.

site haritası

Robots.txt Dosyasını Kontrol Edelim

Robots.txt dosyası sayesinde arama motorlarına görebilecekleri ya da göremeyecekleri alanlar hakkında bilgiler verebilirsiniz. (Genellikle admin ve parametre bölümlerinin taranması istenmeyebiliyor.)

Robots.txt dosyalarını inceleyebilmek için alanadi.com/robots.txt URL yolunu izleyebilir yine web sitemize ait dosyayı bağlantı üzerinden görüntüleyebilirsiniz.

Botlar yani örümcekler bir siteyi ziyaret ettiklerinde robots.txt dosyasının var olup olmadığına bakarlar. Eğer bir robots.txt dosyası varsa robotlar yazılan komutları dinler ve indekslenmesi istenilen alanlardaki değişiklikleri kontrol edip gerekirse yeniler.

Site haritasına benzer şekilde Robots.txt oluşturmak için de bir çok araç mevcuttur. Bulmak için robots.txt generator ya da tool yazıp basit bir web araması yapabilirsiniz.

Robots.txt dosyası hakkında daha detaylı bilgiler almak isterseniz “Search Console Yardım” bölümü altında yer alan “Robots.txt dosyasına giriş” başlığını inceleyebilirsiniz.

robots.txt nedir

Tık Oranını Artıran Başlık ve Açıklamalar

Akılda kalıcı bir başlık ve açıklama oluşturmak öncelikli hedefimiz olmalı. Başlık etiketi  56-60 karakterden fazla olmamalı  ve burada anahtar kelimeler ile marka isminize mutlaka yer vermelisiniz.

Sıralamada yer alan URL’lerin daha kısa olduğu tespitinden hareketle URL’ler de kısa ve açıklayıcı olmalıdır. Birincil anahtar kelimeniz yine URL’de bulunmalıdır.

Anahtar kelimeleri peşi sıra sıralamak, başlık açıklamalarını anlamsız cümlelere dönüştürmek gibi bir niyetiniz varsa vazgeçmenizi öneririm.

İçerik yönetim sistemi için tercihiniz WordPress ise şanslı olduğunuzu söyleyebilirim. Başlık etiketi ve meta açıklamalar eklemek All in One SEO ve SEO by Yoast gibi eklentilerle oldukça kolaylaşır. Ayrıca ücretli eklentiler kullanarak çeşitli SEO tavsiyeleri de alabilirsiniz. Bu eklentiler, daha iyi sonuçlar alma adına eksik kaldığınız yerleri de sizlere söylerler.

özgün içerik

Kaliteli İçerik ve Önemi

Takipçilerinize doğru yerde oldukları izlenimini vermelisiniz. İlk olarak sayfanın nasıl göründüğü dikkatimizi çeker. Biz buna görsel mizanpaj diyoruz ki ziyaretçilerimiz de buna dikkat edecektir.

Uzun paragraflar yaratmamak ve bunları kullanıcıya fayda verecek çekici görsellerle desteklemek önemlidir. Kalıcı takipçiler kazanmak istiyorsanız “kazanç” peşinde olmadığınızı göstermelisiniz. Keza kullandığınız üslup ve Türkçe’ye olan hakimiyetiniz de dikkat çeker.

Ziyaretçilere; akıllarındaki sorunun yanıtını verebiliyor ve onları doğru kaynaklara yönlendirebiliyorsanız doğru yoldasınız demektir. Kullanıcıların güvenini kazanmalısınız ve buraya dikkat: “Bağlantılar sitenize fayda sağlayacak kaynaklar olmalılardır.”

Aklınıza takılan sorular için ister e-posta ister yorum kısmı üzerinden olsun, lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir