Görsel SEO ile Organik Trafik

masa üzerinde duran bir bilgisayarda çalışan adam

Kayda değer veriler sunmadığı düşünüldüğü (!) için üvey evlat muamelesi gören görsel aramalardan gelen ziyaretçiler şanslı site sahiplerinin gözde hit kaynakları arasında yer alabilmekte. Sizler için bu yazımızda; organik trafiğinizi besleyen bir görsel standart oluşturmayı ve algınızı tetiklemeyi hedefliyoruz.

Web sitenizde yer alan imajlarınıza alt metin eklemeniz, arama motorlarına bu görselleri tanıtmanızı sağlamanın birinci yolu. Alt metin seçerken önemli anahtar kelimelerinizi kullanmanız özellikle kalabalık bir arşive sahip ya da bunu hedefleyen siteler için sağlıklı bir yükselme sağlayacaktır.

Görsel SEO çalışmalarında yol alabilmek için alt metinleri tek tek doldurmak ne yazık ki tek başına yeterli değildir. Arama sorgusuyla eşleşen bir alt metin kullanmak önemlidir. Elbette bir görsel site haritası da oluşturmalısınız.

Buraya dikkat: “Web sitenize bir göz atın; içerik okunma kısmının genişliği 650 px ise bu boyuta uyan imajlar seçmelisiniz. Bu boyuttan daha büyük bir görsel tercih ederseniz bu görselin yüklenmesi fazla zaman alacak ve bu da haliyle web sitenizi yavaşlatıp gereksiz bir yük yaratacak. SEO NEDİR’de okunma kısmının genişliği 562 px, demek oluyor ki 562 px imajlar tercih edersek sorun olmayacak!”

Üstteki paragrafı biraz daha açmak isterim. Eğer söz konusu 650 px yerine 900 px yükleseydik resim 650’lik alanımıza tam olarak sığmış gözükse de gereksiz bir KB cinsinden indirme yükü yaratacaktı, bu da zamanla geç açılabilen web siteleri demek.

Hız testlerinde sık sık karşımıza çıkan  “Resimleri doğru şekilde biçimlendirmek ve sıkıştırmak, baytlarca veriden tasarruf edilmesini sağlayabilir.”  ifadesini kafamıza tam oturtmuş olduk sanırım.

masa üzerinde duran bilgisayar

Görsellere Doğru Dürüst İsimler Verin

En basit ifadeyle; IMG_97345.jpg yerine, görsel bir kediyle ilgiliyse “kediler.jpg” olarak isim verilebilir. Bu şekilde Google’ın anlayabileceği değerli bir okunma verisi oluşturmuş oldu. Durum sadece kullanıcıları yakalamakla alakalı görüleceği üzere.

Eğer bir e-ticaret sitesinden söz ediyorsak ve yüklü ürün görselleri ekliyorsanız bu durumda alt metinde ürünün model numarasına da yer verilebilir. Örneğin, Samsung  model bir akıllı cihazın görselini seçtiysek alt metne “Samsung Galaxy A30” şeklinde alt model numarası ekleyebilirsiniz.

Bana göre önemli olan bir veriyi daha sizlerle paylaşalım: “Sadece Google özelinde konuşursak, yapılan aramaların (Image Search) 3’te biri görsel bulmak için yapılmaktadır.” Varın potansiyelini ve gerisini siz düşünün.

Görseller; ister mobil ister masaüstü üzerinden görüntülensin, bir sayfanın yüklenme süresini önemli ölçüde etkileme potansiyeline sahip olduğundan boyut ve formatlarının dikkatle belirlenmesi şarttır. Kaliteden ödün vermeden dikkatle sıkıştırmalısınız. Fotoğraflar için JPEG, çizimler için ise PNG ideal dosya türleridir.

SEO NEDİR ekibi olarak Squoosh kullanıyor ve tavsiye ediyoruz. Toplu sıkıştırmalar için önerebileceğimiz bir başka araç Kraken.io. Bir çok farklı programı test etme imkanımız oldu ancak bu ikisi işinizi fazlasıyla görecektir.

WordPress kullanıyorsanız Imagify ya da ShortPixel eklentileri toplu sıkıştırma için denenebilir. İmaj optimizasyonu yapmadığınız sürece alt text belirmenin de ne yazık ki bir anlamı olmayabilir.

masa üzerinde duran bir bilgisayarda çalışan adam

Google Görseller ve SEO

Zaman zaman; Google görseller kısmı üzerinden arama yapmayı tercih edebilirsiniz. Misal bir kullanıcı herhangi bir arama motoruna “ayakkabı modelleri” yazıp her sitedeki modellerde tek tek vakit kaybetmektense Google Görseller’de gördüğü imajın sağ tarafında yer alan bağlantı linki üzerinden ilgili siteye gitmek isteyebilir. Bu durum; moda, e-ticaret, gayrimenkul, dekorasyon, mimarlık gibi farklı sektörlerde kaliteli geri dönüş kazandırabilir hatta dönüşüm oranını yükseltebilir bile.

Görsellerin Orijinal Olmaması Sıkıntı Yaratır mı?

Satın aldığınız lisanslı görselleri ya da Pixabay vb telifsiz sitelerden edindiğiniz görselleri rahatlıkla çalışmalarınızda kullanabilirsiniz. Yazılı içerik ve makalelerin aksine kopya görseller sorun çıkarmaz. Hatta çoğu senaryoda üst sıralarda kendisine yer bulabilmiş bir imaj, orijinal dahi değildir. Görselin asıl sahibi olan web sitesini görsel sıralamasında geride bırakan web siteleri mevcuttur. Gözden kaçırmamanız ise şudur;  “Bazı imajları kullanırken kaynak göstermeniz ve izin almanız gerekebilir.” 

Görsel düzeleme ve optimizasyon için ücretsiz bir seçenek arıyorsanız PHOTOPEA kullanabilirsiniz. Photoshop’un Free yani ücretsiz hali diyebiliriz.

görsel seo üzerine bir imaj

Tüm yazıyı okuduktan sonra görsel optimizasyonu konusunda bir şeyler yapmaya karar verdiyseniz; Alternatif Metin, Başlık, Altyazı ve ve Tanım alanlarını WordPress paneli üzerinden düzenleyerek ilk adımı atabilirsiniz.  Üstelik boş bırakılmayan alt txt’ler ile görme engelli kişilere de yardımcı olabiliriz.  Bu sayede imajın neyle alakalı olduğunu fark edebilirler.

Alternatif Metin şudur:  “Siyah koltukta oturan mavi papağan.”  WordPress kullanıyorsanız bu örnektekine benzer bir alternatif metin eklemek çok kolaydır. Ortam kütüphanenize gidip görselinizi seçin ve Alternatif Metin kısmını güncelleyin! Hepsi bu.

CDN veya cache eklentilerini kullanmak, hızlı yüklenmeleri için olumlu etki yapacağından SEO bakımından oldukça faydalıdır. Keza hareketli GIF’ler web sitelerinize dikkat çekici bir derinlik katabilir. Ben kendi görselimi yapacağım diyorsanız kesinlikle ilk sırada önerebileceğim ücretsiz site CANVA.

Doğru Görsel için Kaynak

Makalenin konusuna ve başlığına uygun, KB cinsinden yeterli ve göze hoş gelen imajları kullanmalısınız. İllüstrasyon ve infografikler de dikkat çekici unsurlardır. SEO NEDİR olarak telifsiz görseller sunan Pixabay’dan destek aldığımızı ekleyelim.

Arama motorları en azından 2019 itibariyle görselleri göremediği için, bir fotoğrafın neyle alakalı olduğunu kavrayabilmek için sizin tanımlayacağınız bir metne ihtiyaç duyarlar. Web sitenizde çok fazla imaj varsa görseller için ayrıca oluşturulmuş bir site haritasına ihtiyacınız olacak demektir.

Dikkatle seçilip optimize edilmiş görseller; kullanıcılarla sağlıklı etkileşimin en verimli yollarından biri ve dikkatle inşa edilen yapılar muazzam geri dönüşler sağlar emin olun. Görseller hakkında mesai harcamak için +18 veya bir e-ticaret sitenizin olması gerekmiyor bilginize.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir