Hit Artırma ve Kaliteli Trafik Çekme

ziyaretçi artırma ve sosyal ağlar

Sizler için; Siteye Trafik Çekme Nasıl Yapılır ? soruna cevaplar arayacağız.

Organik trafik; arama motorları üzerinden web sitemize gelen ziyaretçileri ifade eder bir kavram. Kişi; basit bir arama sonucu bizi bulmuş veya bir yerlerde içeriğimize ait bağlantıya rastlayıp tıklamış olabilir. Facebook ADS veya Google Adwords üzerinden ücretli trafik kazanmak da mümkündür.

Ücretli trafik; yaş, cinsiyet ve konum vb kriterler belirleyerek hedeflediği kitleye ulaşmak, özetle beklemek istemeyenlerin tercihidir. Yatırımlarının karşılığını kısa sürede almak isteyen E-ticaret sitelerini örnek verebiliriz.

Ücretsiz ve karlı organik trafik önceliğimiz olacak. Site ve içeriklerimizi arama motorlarının ilk sayfasında gösterebilmek zor ancak imkansız değil.

E-posta Pazarlama Kampanyaları

E-postalar üzerinden düzenli bülten ve tanıtımlar yollayarak ziyaretçilerinizle etkileşime geçebilme şansımız olsa da şu soruyu kendimize soralım: “Çoğu  spam klasörüne gidecek  maillere en son ne zaman bakıp herhangi birini açtık?”

Karamsarlığa kapılmayalım. Değerli bilgiler veren bir web sitesine sahipseniz  “yazılarımıza abone olun”  başlığıyla takipçi çekebilir ve topladığınız e-posta adreslerine düzenli aralıklarla bildirim gönderebilirsiniz. Başlangıç için ücretsiz MailChimp denenebilir.

e-posta gönderimleri

Sosyal Medya’nın Gücünü Hafife Almayın

Her yeni bir makale ve içerik yüklediğinizde sosyal ağlarda paylaşmayı ihmal etmeyin! Şimdilerde  Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest ve Linkedin  popüler olsa da yarının teknolojilerine hazır olun.

Doğru etiketleri kullanıp, ilgi çekici görsel ve  GIF’lerle hatta video  içeriklerle desteklerseniz sosyal medya üzerinden ciddi bir trafik elde edebilirsiniz. Bazı siteler, diğerinden daha iyi performans gösterse de bıkıp usanmadan tümüyle gün aşırı ilgilenmek şart.

WordPress kullanıyorsanız; elinizde o gün içinde yayına alacağınız yüzlerce içerik varsa ve doğal olarak tek tek uğraşmak istemiyorsanız bunu sizin için yapacak programlar kullanabilirsiniz. En bilineni NextScripts: Social Networks Auto-Poster’dir. Farklı alternatifler için sosyal medya otomatik gönderim eklentileri arama sorgusunu kullanabilirsiniz.

elinde cep telefonu olan adam

Kaliteli İçerik Sunun

Hayatın sırrını da verseniz bunu nasıl sunduğunuza dikkat etmediğiniz müddetçe kaliteli geri dönüşler almanız zordur. Makalelerinizi kaliteli görsel ve videolarla destekleyin. Mizanpaja dikkat etin. Sunumunuz sade ancak çekici olmalı.

Web sitesine bir soru cevap kısmının olması, ziyaretçilerle etkileşim kurmak adına faydalı olabilir.

Başlıklar, alt başlıklar, kaliteli linkler, renk kullanımı, kalın ve italik yazı tercihleri özetle tümünü harmanlayabilmek önemlidir. Şu soruyu kendinize sorarak ilerleyin:  “Paylaşacağım bu içerik farklı mı?, Fayda sağlıyor mu?, Birileri bunu paylaşmaya değer bulur mu?” 

Türkçeye hakim olmak, uzun cümle ve paragraflardan kaçınmak önemlidir. Anahtar kelime araştırması yapılmalı ve dikkat çekici bir başlık seçerek ilerlemeliyiz.

Hedeflediğiniz kitle ile etkileşime geçebileceğini düşündüğünüz anahtar kelimeler yazının içinde dikkatlice konumlandırılmalı; web sitesi ziyaretçi sayısı arttırma, site ziyaretçi sayısını arttırma, ziyaretçi sayısı arttırma, trafik arttırma, site trafiği arttırma, site hit arttırma, hit arttırma yöntemleri, hit arttırma yolları, site hit artırma, site hitini arttır, tekil hit arttırma, organik hit arttırma, web site hit arttırma, site hit arttırma, web sitesi hit arttırma vb olabilir.

Şahsen yazıya ne kadar yedirilirse yedirilsin okuyucunun bunu fark ettiğini düşünüyor ve kullanılmaması gerektiğine inanıyorum. Buna benzer şişirme köpürtme bir örneği paylaşmayacağıma emin olabilirsiniz.  Örnek vermek için kullandık! 

kaliteli içerik sunun

Mobil Cihazlarla Uyumlu Olun

Web sitenizin mobil dostu olup olmadığını sorgulamak için Google’ın mobil dostu testini deneyebilirsiniz. Tüm web trafiğinin yüzde 60’ndan fazlasının mobil ağlar üzerinden geldiği akıllardan çıkarılmamalı. Neredeyse tüm temaları mobil cihaz dostu olduğundan WordPress‘i tavsiye ediyoruz.

mobil uyumluluk

Eski Yazılarınızı Güncelleyin

Terimler, terminoloji, mevzuat düzenli olarak değişir hal böyle olunca eski içeriklerimize bahar temizliği yapıp gerekli güncellemeleri yapmak şart. Popüler veya bayatlamış içeriklerinizi bulmak için Google Analytics kullanarak basit bir sıralamayla bir yol haritası çıkarmak mümkün.

Yazım hataları düzeltilebilir, kırık bağlantılar varsa onarılabilir, başlıklar revize edilebilir ve aklınıza ne gelirse. Güncel video, infografik ve görseller eklemenizi öneririz.

daktilo önünde oturan kadın

Düzenli Olarak İçerik Paylaşın

Bir yazıp bir yazmamak olarak özetlenebilecek durum web sitelerinin en büyük düşmanı. Arama motorları taze içerikleri sever. Öte yandan sitenizde yeni bir şey yoksa, ziyaretçilerin de geri gelmek için bir nedeni de olmaz.

WordPress vb içerik yönetim sistemleri, gönderimlerinizin gün ve ay şeklinde zamanlamasına olanak verir. Elinizde 52 makale olduğunu ve uzunca bir süre de yazmaya vakit olmayacağını düşünelim. Senede 52 hafta olduğundan hareketle her hafta bir içerik gönderimi planlayabilirsiniz.

eski daktilo

Kaliteli İç Bağlantılar Oluşturun

Kaliteli iç bağlantılara sahip olmanın başka bir faydası ziyaretçilerin web sitenizde rahatça dolaşabilmesine yardımcı olmasıdır. Bu sayede takipçileriniz web sitenizde daha fazla zaman geçirecek ve bu durum  Hemen Çıkma Oranına  olumlu yansıyacak.

bilgisayar önünde oturan bir kadın

Facebook Ads Kullanabilirsin

Düşük bütçeler belirleyerek facebook reklamları üzerinden ilerlemek web sitelerine trafik çekmek için etkili bir yöntemdir. Facebook Ads; Google reklamlarına göre daha ucuzdur. Günlük bütçenize ve reklamların ne kadar süreceğine siz karar verirsiniz.

facebook

YouTube Kanalı Oluşturun

Gerekli tasarım programlarını kullanmayı bilmiyorsanız hiç üzülmeyin. Eğer İstanbul’da yaşıyorsanız, İSMEK’in ücretsiz kurslarına katılabilirsiniz. Google’da arama yaparken karşılaştığınız video içeriklerinden biri neden sizin kanalınıza ait olmasın?

Özgün videolardan oluşan kanallar web sitelerine trafik çekmek için adeta altın madeni görevi görür. Bunun ayıracak vaktiniz yok ancak paranız varsa, imkanlarınız dahilinde bir YouTube kanalına sponsor olabilirsiniz. Böylece sizin yerinize web sitenizi tanıtabilirler.

Yine iletişime geçeceğiniz influencerlardan ürün veya hizmetlerinizin komisyon karşılığı reklamını yapmalarını isteyebilirsiniz. Kaliteli bir yazınız varsa bunu seslendirebilir, videoya dönüştürüp kanalınızda yayınlayabilirsiniz buraya dikkat!

YouTube için bir önerim daha olacak. Kaliteli metinlerinizi; “Word Seslendir” özelliği ile editleyip kaydedebilirsiniz. Robotik bir ifadeden kurtulabilmeniz için üzerine epey çalışmanız gerekecek ancak inanın profesyonele yakın bir seslendirmeye sahip olacaksınız. Biraz iddialı olacak ancak bu önerimi başka bir web sitesinde göremezsiniz!

youtube izleyen adam

Konuk Yazarlık Yapın

Konuk yazarlığın veya röportajların amacı hedeflediğiniz kitleye ulaşmak. Ortak hedef kitlenizin olduğu web siteleri belirleyerek işe başlayın. Konuk yazarlıkla ilgili olarak farklı kurallar olsa da kendi sitenize link vererek yazılarınızı tanıtabilirsiniz. Tabi farklı kişiler de web sitenizde yazar olmak isteyebilir. Bunun için bir sabit form oluşturabilirsiniz.

bilgisayar kullanan adam

Dijital PR Mühim

Sektörünüzle alakalı olduğunu düşündüğünüz blog ve haber siteleri varsa; yöneticilerine ulaşarak sizin hakkında yazı yazmasını sağlayabilirsiniz. Basın bülteni üzerinden  duyurmaya değer bir içeriğinizin  veya web sitenizin olduğuna inanıyorsanız bu mecra da elbet kullanılabilir.

dijital pr

Forumlarda Yazabilirsin

Teknoloji forumları, kadınlara yönelik forumlar vs aklınıza ne gelirse neredeyse her konuyla alakalı bir forum sitesi mevcut. Burada düzenli aralıklarla yazmanız hem yeni dostluklar kurmanıza hem de tanımlı imza kısmında yer vereceğiniz web siteniz üzerinden trafik almanıza neden olur.

Onedio vb içerik sitelerinde paylaşımlar yaparak blog veya web sitenize kaliteli geri dönüşler almanız mümkündür.

Bonus Fikirler

Bir kartvizitiniz varsa blog adresinize yer verebilir, aile ve çevrenize web sitenizden bahsedebilirsiniz. Elinize bir sprey boya alarak viyadüklere web sitenizi yazabilirsiniz. Şaka bir tarafa, bir yıldan beş yıla kadar ceza almak istemiyorsanız bu son önerimizi unutun! Bunun yerine sosyal medya hesaplarınızın “Hakkımda” bölümüne link koyabilirsiniz.

Blog yarışmalarına katılmanız hem yeni arkadaşlıklar edinmenize hem de sitenizi tanıtmanıza olanak sağlar. En çok okunan içeriklerinizi; “Sidebar” da denen sağ veya solda bulunanan yan panelden paylaşın.

Takipçilerinize karşı nazik olun ve soruları varsa cevaplayın. Daha önce de belirttiğimiz gibi blogunuza misafir yazar alın ve misafirlik yazarlık yapmayı zaman kaybı olarak görmeyin.

Mix, Medium, Reddit‘te paylaşabilecek kalitede içeriklere sahip olduğunuzu düşünüyorsanız bu sosyal ağları kullanmanızı öneririm.

amfide oturan insanlar

Her zamanki gibi düşünce ve yorumlarınızı bizimle paylaşmanızı rica edeceğiz. Belki unutup atladığımız bir başlığı hatırlatacaksınız kim bilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir