SEO Ustasından 100 Farklı SEO Taktiği

backlink ve seo

İster kişisel bir web sitesi, e-ticaret veya haber sitesi sahibi olalım çoğumuz iyi bir sıralamayı hak ettiğini düşünür ve başta Google olmak üzere tüm arama motorlarında üst sıralarda olmayı düşler.

Seo taktiği ve benzer web sorgulamaları ile güncel güçlendirme önerilerini bulmaya çalışmak başlı başına bir mesai ve takip gerektiriyor. Çoğu da malumunuz eski ve geçerliliğini yitiren birbirinin aynı bilgiler.

Paylaşacağımız güncel önerileri bir kaç farklı başlık altında sizlere sunacağız. Özellikle içerik konularıyla alakalı olanların bir arada olmasını istedim.

seo uyumlu içerik

SEO Uyumlu İçerik Üretelim

Özgünlük, taviz verilecek bir konu değildir. Şimdilerde bırakın, minimum 300 kelime gerek gibi bir şehir efsanesini, seo uleması en az 4000 kelime “gerçekten kaliteli içerikten” bahsediyor ki bence çok haklılar. Binlerce kelimelik bir yazıyı ki artık makaleden bahsediyoruz sağdan soldan alıp değiştirerek bunu oluşturamazsınız.

Hadi zamanınız ve kaynağınız var diyelim mutlaka sırıtan kısımları olacaktır. Esasen fayda söz konusu olduğu için kelime sayısına takılmamak gerek, tüm yazılarımız da binlerce kelime olamaz elbet.  Cezai bir yaptırımla karşılaşmamak için mümkün mertebe köpürtme işlerden kaçınmak şart arkadaşlar.  Kendimize karşı kırıcı olmalı ve baştan ayağa her noktayı eleştirmeliyiz.

özgün içerik

Özetle; gerekirse uzun ama kaliteli, son haliyle içinize sinen, imla ve dil bilgisi hatalarından arındırılmış içerikler oluşturun. Elbette bir  dijital itibar oluşturmak  ve bunu korumak istiyorsanız.

Şahsen uzun yazmaya gayret etsem de okuyanı sıkmamasına özen gösteriyorum tabi halen YouTube’a kaçmamış “okuma sevdalıları” kaldıysa. Bunun için “hap” veriler oluşturup kısa ve akılda kalıcı başlıklarla sunmaya çalışıyorum.

arama motoru optimizasyonu seo

Hep söylediğim gibi, hayatın sırrını da verseniz devasa uzun cümleler ve bol virgüllü uzun paragraflarla sadece yüksek seviye bir kitleye hitap edebilirsiniz ki elbette bu da bir seçenek.

Ben uzun paragraflardan vazgeçemiyorum ne yapayım benim de dilim böyle diyorsanız araları görsel veya videolarla destekleyebilirsiniz. Ara başlıklar da; evet elimiz ayağımız ancak SEO’ya olumlu etkisi olabileceği zannıyla anahtar kelimeleri sıralayarak olmamalı.  Emin olun, hedef kelimeleri ne kadar ustaca yedirmeye çalışırsanız çalışın  yine de bir yerde sırıtacaktır.

seo hakkında bilgiler

Yani neticede SEO ya da adı neyse ele aldığınız üzerine kafa yorduğunuz bir konuya sanal dünyada bir dede de denk gelebilir 15 yaşında bir çocuk da. Evet kolay anlaşılır olmak mühim ancak gündelik dil konusunda çok da abartmayın.

Bu içerik mevzuna değineceğiz lakin atlamadan son olarak şunu ifade edeyim. Dilinizde yapacağınız değişiklikler sizi zorlayacaksa ve sizin için en doğru yazım biçimi detaylı olansa o şekilde devam edin.

Biraz  amcaca, biraz da teknik bir üslupla  hitap ettik ve bunun önemine değindik başlıkta. Ağdalı da yazabilirdik. Devam edelim;

Faydalı SEO Teknikleri

Dizinler üzerinden yüklü bağlantılar almanın zararlı olduğu konusunda ittifak edilmektedir. Forumlarda sık karşımıza çıkan “Onaysız Üyelik” başlığı ile sunulan dizinlere karşı dikkat edilmesi öneriliyor.

HTTPS’e geçiş sizin için zorlayıcı bir süreçse bu konuda teknik destek alabilirsiniz. Çalıştığımız Güzel Hosting, her paketi için bunu ücretsiz tanımladığı için bu konuda bir sorunla karşılaşmadık.  HTTPS’ye geçmeden önce iç bağlantılarınızı HTTPS olarak değiştirin.  Çalıştığınız firmaya SSL konusunda aklınıza takılanları sormanızı öneririm.

seo nedir

Sunucu tercihi hitap ettiğiniz ülke ve kitlenin bulunduğu ülkeye göre yapılmalı. Kullanıcılar dijital dünyada dolaşırken sayfaları yavaş açılan sitelerden çabucak çıkmakta. Alelade hosting firmaları yerine Güzel Hosting veya Veridyen gibi firmalarla çalışmalısınız.

Site hızını 2 saniyeleri bulmayacak seviyelerde tutun! PageSpeed Insights, Google’nın bir servisi ve ilgili sayfa üzerinden gerekli testleri tamamlamanız mümkün. Sağlamasını yapalım derseniz GTmetrix sitesini deneyebilirsiniz.

Alan adınızın yaşı sıralamada önemli faktörlerden. Sıfırdan bir projeye başlıyorsanız bir yıllık almak yerine maksimum sürelerden faydalanmaya bakın. Tercihlerinizde tire (-) gibi eklerin olmamasına dikkat edin! Bunun yanı sıra anahtar kelimelerle tam eşleşen domainler edinmeye özen gösterin.

Alan adları kısa ve akılda kalıcı olmalı. COM uzantısıyla bu kriterin altını doldurmak pek mümkün olmasa da NET ve ORG’da birer alternatif.  Zaman zaman yıllanmış ve yenilenmeyecek alan adlarını sorgulayabilir  ve ceza sorgusu sonrası kullanabilirsiniz.

seo ve alan adı ilişkisi

Uzun süreli alınmış sunucu ve alan adları arama motorlarının gözünde bir yıllık kiralanmış hosting ve domainlere göre muteberdir.

Basit Analytics kontrolleri ile bayatlayan sayfaları bulmak mümkün! Yeniden yazabilir, meta açıklamalarını revize edebilir vb küçük değişiklikler yapabilirsiniz. 2015 model cep telefonları başlığının 2020’lerde bir geçerliliğin olmayacağını söyleyebiliriz.

Anahtar kelimeleri barındıran meta açıklamalar insanların sahip olduğunuz bağlantılara tıklamasını sağladığı için dikkatle doldurulmalıdır.

SSS sayfaları son yıllarda önem kazandı. Özellikle bir e-ticaret ya da haber siteniz varsa “sık sorulan sorular” alanı eklemenizi öneririm. Bizim de böyle sempatik bir sayfamız mevcut.

seo eklentileri

Tek bir sayfada birden fazla H1 etiketi kullanmamaya dikkat edilmeli! H2 ve benzer kırılımları tercih etmek, mizanpaj olarak hem şeklen doğru hem de göze hoş gelir. Yazılarınızın  başlıkları H1, alt başlıkları ise H2 olmalı. Alt başlıkların maddelerini H3 olarak  oluşturabilirsiniz.

Mümkün mertebe görseller de özgün ve sıkıştırılmış olsun. ALT etiketi kullanmak önemli. Görsel SEO ile Organik Trafik Kazanmak başlıklı yazımızda konuyu incelemiştik.

Herhangi bir web sitesinde bulduğunuz görseli izinsiz kullanırsanız hukuki problemlerle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bazı imajlarda link olabileceğinden habersiz backlink verebilirsiniz. Resmin üzerinde sağ tıklayarak ayrıntılar kısmını inceleyin ve telif hakkı yazan yere bakın. Eğer bir link varsa silin. Aksi takdirde istemeden backlink sağlamış olursunuz.

seo resim, resim seo

IP adreslerinizi Google Analytics’in “Filter” bölümünden eklemeyi unutmayın. Bu basit engelleme sayede ziyaretlerinizi kayıt dışı tutabilirsiniz. What is My IP arama sorgusu ile adreslerinizi öğrenmek mümkün.

Meta açıklamalarının uzunluğunu masaüstü görüntülemelerde 160 karakter, mobil cihazda 130 karakter. Başlık etiketlerinin karakter sınırı 60 karakterden oluşuyor. Şahsen kaliteli bir kullanıcı deneyimi için 150’yi ve 57’yi geçmemeye çalışıyorum.

bedava seo

Yeni bir web sitesi kuracaksanız kaliteli içeriğe yatırım yapın. Piyasada; para karşılığı bu işi yaptığını ve özgün içerik ürettiğini söyleyen çoğu firma veya kişi Re-Write yani al değiştir merdivenaltı yazılar gönderiyor.  Tek gün içinde onlarca yazı hazırlayacağı sözünü veren  bir kişinin gereken hassasiyeti göstereceğini beklemek hayalcilik.

Son yıllarda pastanın yüzde 18’ni ele geçiren Yandex’ten de kaliteli geri dönüşler almak mümkün. Google başta olmakla beraber BING ve Yandex de atlanmamalı. Yandex Webmaster veya Google Webmaster arayüzleri giriş seviyesi kullanıcılar için hazırlanmıştır. Rahatça kullanabilirsiniz.

seo ve sosyal medya

Popüler sosyal medya ağları için sayfalar oluşturun ve içeriklerinizi ilgili sayfalarınızda paylaşın.  Bugün için Linkedin, Instagram, Pinterest, Facebook ve Twitter olsa da yarının neler getireceği bilinmez.  Kaliteli bir içerik ve görsel havuzunuz her zaman elinizin altında hazır olsun.

Sosyal İmleme işleri için Medium ve Mix.com kullanılabilir. Esasen Reddit, bilinenin aksine bir imleme sitesi değildir ve dikkatle kullanılmalıdır.

Web siteniz için kullandığınız temada İngilizce alanlar varsa takipçilerinizi ciddiye aldığınızı göstermesi açısından güncellemenizi öneririz. 404 sayfaları ve arama sonuçları sayfası ilk güncelleyeceğiniz sayfalar olmalı.

Rakip analizi önemlidir. Hedef kitlenizin neyi görmek istediğini rakiplerinizi inceleyerek öğrenebilirsiniz. Otoriter ve ilk sıralarda yer alan web sitelerini listeyebilirsiniz.

sosyal medya ve seo çalışmaları

Rakiplerinizin ay bazlı ziyaretçi sayılarını, hangi kelimelerden trafik aldığını ve ne kadar linklendiği gibi bilgileri öğrenip, buna göre strateji belirleyebilirsiniz. Bu verilere Semrush üzerinden ulaşabilirsiniz. Semrush ücretli olsa da muazzam faydalıdır.

Infografikler oluşturmak için ücretsiz CANVA’yı kullanabilirsiniz. hazır temaları kullanarak kendinize özel infografikleri yapabilirsiniz. Canva’ya ücretsiz üye olduktan sonra Create Design başlığının altında birçok hazır template (temalar) mevcuttur.

Grafikleri; visual.ly, http://infografi.co/tr, http://infografik.com.tr/, pinterest.com ve www.slideshare.net sitelerine göndermenizi öneririm. CANVA ile çalışmak gayet eğlenceli ve kolay belirtelim.

Organik görüntülenme ve tıklanma oranlarınızı Google Search Console üzerinden inceleyebilirsiniz. Google Search Console ile mutlaka entegre olun. Google Search Console entegrasyonu için Robots.txt ve Sitemap.xml dosyalarının web sitenizde olduğundan da emin olun.

organik seo nasıl yapılır

Kaliteli ve üst sıralardaki sayfalarınızdan alacağınız iç bağlantılar sayesinde, bir çok içeriğinizin hızlı indekslenmesini sağladığınız gibi değerini de arttırırsınız. Güçlü sayfalarınızdan vereceğiniz akıllı site içi bağlantılar ile diğer içeriklerinizin sıralamada yükselmesini sağlayabilirsiniz. Özetle; “Güçlü sayfalarınızdan sıralaması düşük sayfalarınıza link gönderin ancak aşırıya kaçmayın.” denmekte.

SEO SiteChekup vb siteleri SEO skorlarınızı göstermesi bakımından yol göstericidir. Web siteniz için site içi SEO analizi yaparak nelerin eksik olduğunu görüntüleyebilirsiniz.

Takipçi sadakatinin önemine dikkat çeken ve “Faydalı olmanın” altını çizen John Biggs;  “Web sitesini sürekli güncel tutarak okuyucuların tekrar sitenize uğramasını sağlayın çünkü taze içerik en önemli anahtardır.”  diyor.

seo bilgi ve seo hosting

EDU ve GOV linkler başlı başına bir makale konusu olsa da kısaca değinelim. Hiçbir devlet ya da eğitim kurumu 10 günlük ya da bir kaç aylık ufak bir web sitesine backlink vermez. Arama motorlarını kandırmaya çalışmanın faydasını da göremezsiniz.

Basit bir blog sahibi de olsanız sitenizin güvenliğini gözardı etmeyin. Art niyetli kişilerin markanızı küçük duruma düşürebilmesi mümkündür. WordPress kullanıcıysanız iThemes Security eklentisini öneririm.

Ürün pazarlayan veya satışı yapan bir e-ticaret firmasıysanız ziyaretçilerinizin sorularına yanıtlar alabileceği “canlı destek modülleri” ya da eklentileri kullanın. Web sitemizde de görebileceğiniz “Abonelik Bülteni” eklentileri rakiplerinizin arasından sıyrılmanızı sağlayacak bir başka değerdir.

Müşteri ya da kullanıcıların hangi sayfalarınıza bakıp neleri incelediğini, web sitenizde ne kadar süre kaldığını analiz edebileceğiniz  Hotjar vb uygulamalar  kullanın. Mouse hareketlerini ve sayfada kalınan süreyi inceleyen ilk haftası ücretsiz program sayesinde kalitenizi artırabilirsiniz.

backlink ve seo

Kullanacağınız tema, mobil uyumlu, hızlı ve kaliteli olsun. Tercihiniz öncesi kullanan diğer siteleri inceleyin ve ilgili forumlardaki eleştirileri varsa analiz edin. Yine kullanan farklı sitelerin açılış hızlarını tespit etmek önemlidir. Markalaşma adına mobil uygulamalar için bütçe ayırmak düşünülebilir.

Kurumsal firmaların neredeyse tamamı paylaşımlı hosting kullanır. Aynı sunucuda bulunan sitelerin ip adresleri aynı olduğundan farklı bir sitede çıkabilecek bir sorundan siz de etkilenebilirsiniz. Spam belasından sıyrılabilmek için Özel İp almak şarttır.

BOUNCE Rate  (Hemen Çıkma Oranı) mutlaka üzerine düşülmesi gereken  bir kavram. Hemen çıkma oranı demek. Yani gelen ziyaretçi aradığını bulabilmeli, zevkle okumalı ve pat diye sitenizden çıkmamalı.

İşletme Sahipliği ve SEO

Bir işletmeye sahipseniz vakit kaybetmeden Google My Business kaydını yaptırmalısınız. Arama yapıldığı zaman işletmeniz adresi vb bilgileri ile ön planda olacaktır. Size ait özel bir bağlantının da yer alacağı Google Benim İşletmem hizmeti için kaydınızı yaptırıp işletme sahipliğini sağladıktan sonra tüm detayları doğru bir şekilde doldurmanız gerekir. Konumunuz ve ürünlerinizle alakalı görseller eklemeyi de ihmal etmeyin!

Eğer SEO konusunda yeniyseniz https://seonedir.info/seo/ sayfamda yer alan içeriklerimi incelemenizi öneriyorum. Umarım yorumlarınızı paylaşır ve bizlere destek olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir