Kullanıcı Deneyimi Nasıl Geliştirilir?

kullanıcı deneyimi hakkında bilgiler

Kullanıcı deneyimi; (User Experience – UX) özellikle bir web sitesi, uygulama yahut ilgili dijital teknolojik ürünler üzerinden bir şirketle etkileşimde bulunan kişinin o an kendini nasıl hissettiği ile alakalıdır.

Tasarım ögelerini optimize edip düzeltmek için önemlidir ve ziyaretçinin mutlu olmalarını sağlar.  Birbiriyle etkileşim halinde olan çeşitli süreçleri barındıran kullanıcı deneyiminin ilk süreçlerinde kişi ya da kurumların ihtiyaçlarını ve önceliklerini net bir şekilde  tespit edebilmeleri ve kullanıcı araştırmaları yapmaları gerektirir.

Kullanıcı Deneyimi ve Dijital Dünya

Web sitesi ve ilgili uygulamalarınızın rakiplerinizden farklı olması şarttır! Tüm tasarım süreçlerinde site yahut uygulamalarınızın kullanımının ne kadar kolay olduğunu ve bağlantıların kolaylığını test etmelisiniz. Nihai amacınız ziyaretçilere görsel bir bütünlük sunarken aynı zamanda da keyifli bir deneyim sağlamak olmalıdır.

Dönüşüm oranlarının artırılması, çıkış oranlarının düşürülmesi, sayfada kalma süresinin uzatılması ve sayfa görüntülenme sayısının artırılması hedeflenmelidir.

Kullanışlı ve çekici, güvenilir ve ulaşılabilir, kullanılabilir ve bulunabilir son olarak da değerli olunması gereklidir. Kullanıcı deneyimi hususlarında bu saydığımız başlıkların önemi sürekli vurgulanır. Çoğu zaman ise basit çözümler üretmek en iyi neticeyi verebilir. Isı testi harita eklentileri ile kullanıcıların web sitenizde hangi alanlarda bulunduğunu deneyimleyebilirsiniz.

Şirketinizle nasıl etkileşimde bulunduklarını anlayabilmeniz açısından önemlidir. Sahip olduğunuz dijital ürün ve hizmetleri sürekli geliştirerek uzun vadede başarı sağlanmasına yardımcı olur. Sürdürülebilir memnuniyet ve uzun süreli değer algısı yaratabilmek için önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir