SEO Türleri Nelerdir? (Örneklerle Anlattık)

seo türleri

SEO nedir sorusuna cevap vermiş; site içi SEO ve site dışı SEO kavramının ana hatlarını belirlemiştik hatırlarsanız. Sizler için SEO türlerini çoğu kişinin anlayabileceği bir sadelikte açıklamak isteriz.

Mobil SEO

Mobil ya da mobil seo denildiği zaman akla ilk cep telefonları gelse de tablet dahil tüm akıllı cihazları kapsamına alan kavram sadece Türkiye’de 20 milyonluk devasa bir grubu hedefliyor. Özetle kullanıcılara  kaliteli bir mobil deneyim sunmamızı, uygulama ve web sitelerimizin akıllı cihazlar için uyumlu olmasını ve elbette hızı  hedefliyor.

mobil seo

Mobil aramalar masaüstü aramalarını aştı ve bunun katlanarak devam etmesi kuvvetle muhtemel gözüküyor. Web sitenizin mobil dünyaya uyumlu olup olmadığını kontrol için Google’ın Mobil Uyumluluk Testini kullanabilirsiniz.

seo türleri seo çeşitleri

Ziyaretçi web sitenizi mobilden ziyaret edince zorlanıyor mu? Hemen çıkma oranını artıran  rahatsız edici pop-up pencereler ve reklamlar  sitenizde bolca mevcut mu? Bu gibi sorulara cevaplar aramak responsive bir tema seçmeniz adına tetikleyici olabilir.

Site İçi SEO (On Page SEO)

Yazılımsal ve tasarımsal; web sitemizi arama motoru dostu yapacak tüm SEO geliştirmelerini içerir;  meta, etiket (tag), kod, anahtar kelime (keyword) taktikleri ile  ön sıralarda olmamızı sağlar. En önemli nokta ise SEO uyumlu özgün içerik ve görsellerdir.

Web sitemizde optimize edilebilecek tüm alanların elden geçirilmesi şarttır. Başlık, tanım, heading etiketleri (H1-H2), vb düzenlemeleri kapsayan tüm uygulamalar site içi seo başlığı altında incelenir.

Çeşitli webmaster tools ile sitelerin incelenmesi, hız ve girişte de bahsettiğimiz mobil uyumluluk testi, kopya içerik özgünlük kontrolü, CSS ve JS sıkıştırmalar, görsel optimizasyonu, H etiketlerinin gözden geçirilmesi ve son olarak da meta’ların kontrolü ihmal edilmemeli!

site içi seo nedir

Site Dışı SEO (Off Page SEO)

Site dışı seo yani “kullanıcı odaklı markalaşma kaygılarımız” denildiği zaman akla ilk backlink’ler gelir. Sahip olduğumuz web siteleri için link almak son derece önemli olsa da arama motorları bu konuda doğal olarak seçici davranmaktadır.

Sağlam ve organik adımlar atabilmek için maniple çalışmalardan uzak durmak gerekir. Zararlarından sıkça bahsettiğimiz  kopya içerik konusu şimdilerde Google’da üzerinde en çok durulan hususların  başında gelir. Site dışı SEO kavramını özetleyen en önemli şey otoriter ve kaliteli ağlardan sağlanabilecek referans link yani backlink bağlantılarıdır. Burada otoriter ve kaliteli kısmının altını çizelim.

Rakiplerin backlinklerini inceleyerek kaliteli olanları bulmaya çalışmak denenebilecek bir yöntem! Link çöplüğü her türlü siteden uzak durulmalı! Google, Facebook, Instagram, Linkedin, Pinterest ve Twitter’da etkin bir şekilde var olmalı, yarının teknolojilerine güncel bir içerik görsel havuzu ile hazır olabilmelisiniz.

Dofollow Backlink ve Nofollow Backlink kavramları bir siteye kefil olup olmamanızla ilişkilendirilebilir. Nofollow ilgili siteye kefil olmadığınız anlamına gelir.

site dışı seo nedir

Farklı arama motorlarının varlığını kabul etmeli, Yandex ve Bing için de çalışmalar yapmalısınız. Rakip analizleri; sağlam sosyal medya ağları ve dijital platformalarda var olmak, sözlük sitelerini incelemek, kaliteli forum ve bloglar üzerinden etkileşime girmek de önemli.

Semantik SEO Nedir?

Semantik (Anlamsal) SEO, hedeflediğimiz anahtar kelimenin eş anlamlıları ve benzerlerinin sayfa & sunum içerisinde öne çıkarılarak kullanıcılara daha detaylı bilgi vermek amacıyla ortaya çıkartılmış bir SEO Tekniğidir.

Google; Hummingbird’den sonra machine learning dedikleri yeni bir algoritma geliştirdi. Eskiden sadece başlık-meta açıklama ve etiketlere göz atan Google bu güncellemeyle birlikte içeriğin tamamındaki kelimeleri analiz edip bağlantılı anahtar kelimeleri algoritmasıyla anlamlandırarak daha iyi bir kullanıcı deneyimi hedefliyor.

Anahtar kelime ve hedef cümleler birbiriyle örtüşmeli yani anahtar kelimenizin televizyon olduğunu, konunun da televizyon ile alakalı olacağını varsayalım; bu senaryoda televizyonu izah ederken tüplü televizyon veya plazma tv gibi tabirler tercih edilebilir lakin televizyonu ifade etmek için monitör kelimesini kullanmanız bilgisayar ekranını çağrıştırdığı için doğru olmayacaktır.

Esasen LSI (Latent Semantic Indexing) sadece başlık ve anahtar kelime yoğunluğu üzerinden yapılan spam işlerinin önüne geçmeyi hedefliyor.

black hat seo

BlackHat SEO

İllegal  köpürtme işleri tarif eden , kalıcı sıkıntılara yol açabilecek Black Hat SEO (Black Hat Search Engine Optimization) kavramı, çeşitli programlar ile özetle doğal olmayan yollar üzerinden kısa sürede sıralamada yükselmeyi hedefler.

İleri seviye spinner programlar ile makale değişiklikleri yani spin makaleler, gizlenmiş linkler, yoğun etiket kullanımı, kopya içerik, satın alma yolları ile link manipülasyonları Black Hat Seo ile ilişkilendirilebilecek yöntemlerden bazılarıdır. Şahsen doğal olmayan her türlü işi Kara Şapka olarak nitelendiriyorum.

Arama motorlarının hoş görmediği, şikayet edilme ihtimalinizin yüksek olduğu bu tip çalışmalar yapan web sitelerinin orta ve uzun vadede ceza almasına kesin gözüyle bakılır.

Görsel SEO

Öncelikle; imkanlar dahilinde kaliteli ve “telif haklarıyla” uğraşmamak için özgün görseller kullanmaya ve bunları optimize ederek sunmaya çalışın. Infografikler ve tasarımlar için ücretsiz CANVA web sitesini öneririm. Görseller üvey evlat muamelesi görse de muazzam geri dönüşler sağlayabiliyor.

Görseller doğru isim ve açıklamayla sunulmalı. WordPress altyapısını kullanıyorsanız ilgili etiket ve metinleri girmeniz için çeşitli alanlar sunulmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir