Backlink Nedir? Nasıl Backlink Alınır?

backlink hakkında bilgiler

SEO ile az çok ilgilenen her kişi, Backlink alarak sıralamada yükselebilmenin heyecanına kapılmıştır. Sizler için; doğru uygulandığında faydaları dokunan bu kavramı yine “amcaca” yani herkesin anlayabileceği sadelikte izah etmeye çalışacağım.

Backlink Nedir? Backlink Neden Önemlidir?

Şimdilerde ücretli olanları mizanda ağır gelse de makbul olanı kalıcı, kaliteli ve elbette ücretsiz olanlarıdır. Yani şöyle en sade haliyle izah edeyim. “Adam siteni o kadar beğendi ki ‘bakın bakın böyle bir şey var’ diye kendi web sayfasında paylaşıp sitenize link verdi” Yani  hiç bir gelir kaygısı olmadan özgür ve hür iradesiyle referans olması atıfta bulunması  demek. Bu da elbette güzel bir şey.

Çok paranız varsa yahut bütçenize göre demek daha uygun bir ifade, farklı ve ilgili web siteleri üzerinden tanıtım yazıları ve linkler almak mümkün. Elbette bunlar da backlink (gelen bağlantı) ancak kalitesi ve kalıcılığı tartışılır. Bir çok web sitesinin spam işler yapıyorsunuz bildirimi sonrası tarihe karışmasının bir nedeni de bu tip köpürtme çalışmalardır. Sanırım; backlink nedir sorusuna verilebilecek en dramatik uzak durulası örnek bu olsa gerek.

Şimdilerde erken kalkanın algoritma değişikliği yaptığı Google dünyasında şu görüş hakim; “Aldığın backlinkler kaliteli değilse işine yaramaz.” İçeriği zayıf 3-5 günlük bir web sitesinin aşırı link alması hayatın olağan akışına aykırı olacağı için jet hızıyla amel defteri kapanıyor özetle.

Özellikle Panda 4.0 güncellemesi ile birlikte özgün içerik ve görselin önemi daha da arttı. Söylemediğimiz altını çizmediğimiz tek bir makalemiz yok ancak kaliteli, özgün ve gerçekten farklı, bilgi verici içerikler üretmediğiniz takdirde hem dijital dünyada var olamaz hem de Backlink alamazsınız. Buraya bir üzgün surat koyuyorum.

backlink nedir

Backlink Türleri Nelerdir?

Youtube veya benzer platformlarda aktif olarak faydalandığınız bir kanalınız varsa; video içeriklerinizin açıklama kısmında bir bağlantıya yer verebilirsiniz. Video backlink denmekte.

İçeriklerinizin içinden anahtar kelimeleye verilen bağlantılara ise Text (Metin) backlink diyoruz. En sevdiğim kendileridir.

Tabi özgün görseller aracılığıyla bağlantı almak da mümkün ki konuyu Görsel SEO ile Organik Trafik başlığında biraz biraz incelemiştik. Bakınız, bu yanda gördüğünüz “Mavi” değişik yazıya link “Anchor Text” deniyor. Üzerine tıkladığınızda farklı bir sayfaya gidersiniz. Burada anlatımı giriş seviyesi sadeliğinde tutmak istedim.

backlink

Web sayfaların en alt kısmında “footer” denen bir “alt sabit alan” mevcuttur arkadaşlar. Tüm sayfalarda gözükecek bu alanlardan link almaya da footer backlink denmekte. Pek sevemedim kendilerini.

Yine adına sidebar (kenar çubuğu) denen, web sayfaların sağ veya sol kısımlarındaki açıklayıcı alanlardan da sabit bağlantılar vermek mümkün. Şunu da atlamadan araya sıkıştırayım aldığınız bağlantıların çalışması yani web site sahiplerinin bu bağlantıları kaldırmaması da mühim ki meraklı kitle tıkladığı zaman sağlıklı bir şekilde web sitemize gelebilsin.

Bir de adına yorum backlink dediğimiz backlink türü var. Misal bu yazının en altında bulunan yorum kısmındaki detayları doldurduğunuzda aldığınız (!) bir backlink türü. Ben buna cücük backlink diyorum.

R10 gibi popüler forum sitelerinden birine üyeyseniz, profil backlink de bir seçenek olabilir. Eğer benim gibi R10 ya da benzer forumlarda aktif bir kullanıcıysanız ve faydalı olmayı seviyorsanız hem organik trafik alabilir hem de backlink sahibi olabilirsiniz.

Son olarak sosyal imleme olayına da girip alt başlığı toparlayalım!  Medium, Mix.com ve Reddit  gibi popüler web sitelerinde kalitesine güvendiğiniz içerikleri paylaşabilirsiniz. Hammaliye bir iş olduğu ve benim de o kadar vaktim olmadığı için şu sıralar kendisine pek vakit ayıramıyorum lakin denenebilir elbet.

Medium’u sevenler; Write.as, Steemit.com, Switter.as ve Quora.com’u da gönül rahatlıyla kullanabilir.

backlink hakkında bilgiler ve seo gereklilik tablosu

Hangi Tip Bağlantılar Fayda Sağlar?

Param var, bastırırım parayı alırım benimle uyumlu sitelerden onlarca yüzlerce linki derseniz bu da bir çözüm elbet ancak sağlıklı olanı doğal yollardan gelmesi. Para verdiğiniz bir kişi ya da kurum bu işi pek bir gönüllü yapmayacağı için bağlantının bir süre sonra kopması veya söz konusu site bu işi ticarete döktüğü için yine kısa süre içinde patlaması mümkündür. Şimdi mesela bir kardeşim,  “aa şu backlink nedir yazısı ne güzel dur bir paylaşayım linkini”  dese ne güzel olur öyle değil mi?

Zarar veren Backlink Türleri Nelerdir?

Footer dediğimiz hani web sitelerimizin en alt ölü kısımları (!) var ya işte buralar ile aramızda adeta kan davası olmalı. Sidebar dediğim sağ ve sol alanlar için de durum aynı şekilde. Buralardan uzak durmakta fayda var arkadaşlar.

Hacklink, yani herhangi bir web sitesine bir şekilde sızıldıktan sonra bu siteden başka bir siteye backlink sağlama işlemidir ve yine kesinlikle uzak durulması gereken yollardandır. Genellikle vurkaç işler yapan dolandırıcı kişilerin yöntemidir.

Spam yorumlarla alınan backlink’ler de zararı konusunda üzerinde ittifak edilen yöntemlerden. Bazı; çoğu paralı programlar yüzlerce binlerce web sitesine aynı anda yorum yapabiliyor. Tabi bu yorumlara linklerini de eklemeyi ihmal etmiyorlar.  10 bin web sitesinin 100’ü yorumumu onaylasa  diye düşünülüyor olabilir.

backlink ve seo

Web siteniz için aldığınız bağlantıların “follow” ağırlıklı, verdiğiniz bağlantıların da “nofollow” ağırlıklı olması gerektiğinin de altını çizelim. NoFollow backlink bağlantılarının SEO açısından hiç bir faydası yoktur.

Backlink Önerileri? Nasıl Backlink Alınır?

SEO NEDİR ekibi olarak; Pinterest, Facebook, Twitter, Linkedin’de yazılarımızı düzenli paylaşıyor ve hedef kitlemizi bilgilendirmeye çalışıyoruz. Sosyal medya paylaşımları ile arama motorlarının arası iyidir. Tavsiye edilir. Şöyle düşünün, insanlar içeriklerinizi görmezse nasıl beğenip paylaşabilir ki?

Backlink almanın etkili yollarından birisi de e-posta listesi oluşturmaktan geçer. Bu sayede yeni bir yazı yazdığınızda takipçilerinizle paylaşabilirsiniz. SEO NEDİR olarak bizim de böyle bir hizmetimiz var malumunuz.

5000 indeksi yani kabaca sayfası olan bir web sitesinden footer link aldığınızı düşünelim.  Neden alakalı alakasız her sayfadan bağlantı almak isteyesiniz ki. Bu size sağlıklı geliyor mu?  Yine sadece haber sitelerinden backlink almak para vererek gümbürtüye gitmekten başka bir işe yaramayacaktır.

Eğer; güncel ve yoğun yoğun güncellenen, inaktif kalmamaya özen gösteren bir web siteniz varsa, zamanla indeks sayınız da artacağı için etkileşime girme olasılığınız da yükselecektir. Backlink, bir web sitesine bir başka web sitesinden verilen linktir. Siz faydalı olursanız emin olun karşılığını alacaksınız.

Kalitesine eminim ancak başyapıt (!) olduğu konusunda tereddütlerim var diyorsanız mükemmel olmak yerine tutarlı ve günler olarak ilerleyebilirsin. Günde en az bir paylaşım yapman menfaatine olacaktır. Geçmişte iyi performans gösteren içeriklerini inceleyerek ve sıkı bir rakip analizi yaparak ilk adımı atmanı öneririm. Dengesiz aralıklarla içerik paylaşır veya uzun süre paylaşmazsanız bunun web sitenize olumsuz etkileri olacaktır.

ücretsiz backlink

Seo için Bahseden Web Siteleri Bulun

Kaliteli içeriklere sahipseniz çeşitli dijital platformlarda adınızı görebilirsiniz.  Hiç bağlantı vermeden sadece web sitenizin adı paylaşılarak sizden bahsedildiği bir senaryoda nazik bir dille ilgili kişilere ulaşarak talebinizi dile getirebilirsiniz. Bu sayede bağlantınızı ekletmeniz ve kaliteli doğal bir backlink kazanmanız mümkündür.

Backlink Alma, Backlink Kazan!

Toparlayalım; Google’ın banladığı, link çıkışı fazla olan ve adeta link çöplüğüne dönmüş web siteleri ve toplistlerden uzak duralım! Farklı sektör ve kalitesiz ve kötü içeriklere sahip olan sitelerden gelen bağlantıları da Search Console aracılığıyla engellemeniz gerekir.

Rakiplerinizin backlinklerini tespit etmek için ücretli hizmet alabileceğiniz Ahrefs aracını kullanabilir, aynı yerlerden siz de backlink edinmeye çalışabilirsiniz. Bazı linkleri zamanla kaybetmen de doğal ve gayet normaldir. Sürecin devamlılık arz ettiğine iyi hakim olmak gerekiyor. Kaybettiklerini telafi edebilmek adına devamlı olarak çalışmalı ve analizlerini sürdürmelisin!

İster parayla ister başka bir yolla; backlink almak yerine backlink kazanabilmek en sağlıklı yol! Emin olun; site trafiğinizin kalitenize bağlı olarak artışıyla paralel bir backlink artışı da göreceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir