WordPress Hakkında Tüm Bilinmesi Gerekenler

wordpress

Kodlama veya HTML bilgisine sahip olmadığınız halde kendiniz için kullanıcı dostu ve hızlı bir web sitesi kurmak istiyorsanız; WordPress, içerik yönetim sistemleri (CMS) içinde en anlaşılabilir sade olanıdır.

WordPress arayüzüne alışmak ve içerik yayınlamak, giriş seviye kullanıcılar için ilk saatlerde korkutucu gelse de bir kaç gün içinde epey yol kat eder gayet iyi web siteleri oluşturarak bunları ihtiyaçlarınıza göre kişiselleştirebilirsiniz.

Neredeyse sınırsız özelleştirme seçeneği sunan, 2003’e tarihlenen WordPress, ilk yıllarında kişisel basit web günlükleri yani bloglar kurup yazdıklarını internette paylaşmak isteyen kullanıcıları hedefledi. Şimdilerde büyük haber ve e-ticaret sitelerinin dahi WorPress kullandığına tanık oluyoruz.

Giriş kısmında WordPress.com ve WordPress.org arasındaki farkı anlamak giriş seviyesi bir WordPress kullanıcısı için önemli bir detaydır. WordPress.com, kendiniz için ücretsiz bir web sitesi oluşturup yine ücretsiz olarak barındırabileceğiniz bir web sitesi tasarlayıcısıdır. Ne yazık ki yapabilecekleri sınırlıdır. Yıllık küçük bedellerle sahip olabileceğiniz WordPress.org daha güçlü daha esnek bir platformdur, bu yüzden yazımızın geri kalan kısmında WordPress.org’a odaklanacağız.

wordpress bilgi

WordPress Son Derece Avantajlı

Açık kaynaklı bir yazılım olan; bir çok seçenek, tema ve dizayn alternatifi ile gelen WordPress her zaman ücretsiz olacaktır yani ne şimdi ne de sonra ekstra bir bedel ödemek zorunda kalmayacaksınız.

WordPress ile birlikte kullanabileceğiniz ücretsiz veya düşük maliyetli bir çok eklenti ve araç mevcuttur. 2019 itibariyle dünyadaki tüm web sitelerinin yüzde 34’unun WordPress ile hazırlandığını da ekleyelim. Yanı sıra yüzlerce bilgi forumu, blog, özel kaynak ve kurslar ile sizden önce adım atanların önerileri ücretsiz havuzlarda toplanır ve hatalar hemen hemen sıfırlanır.

WordPress ile Neler Yapabilirsiniz?

İşte WordPress avantajlarıyla oluşturabileceğiniz web sitesi türleri:

  • İşletme Siteleri:İster büyük ister orta ölçekli bir işletmeye sahip olun, marka ve ürünlerinizi çevrimiçi dünyada rahatlıkla tanıtabilir, takipçilerinizle iletişime geçebilirsiniz.
  • Haber Siteleri: Dijital dünyaya adım atan kalburüstü bir çok medya kuruluşunun haber sitesi altyapısı için WordPress’i tercih ettiği biliniyor. Ücretli veya ücretsiz bir çok haber teması seçeneği mevcut.
  • Çevrimiçi Portföyler: Farklı tema alternatifleri ile beceri ve başarılarınızı sanal dünyada pazarlayabilirsiniz. Özellikle fotoğrafçılar tarafından sevilerek kullanılmaktadır.
  • E-ticaret Mağazaları: Bir çok satış, sunum ve destek eklentisi ile çevrimiçi mağazanız WordPress sayesinde takipçilerinizle saatler içinde buluşabilir.
  • Toplanma Noktaları: Forumlar, Wiki’ler, bloglar, kişisel web siteleri, sözlük siteleri, firma siteleri ve aklınıza ne gelirse yine WordPress’in yardımıyla kurulabilir.

Tüm detayları sade bir yönetim panelinden ayarlamanıza olanak sağlayan WordPress ile yapabileceklerinizi sınırı neredeyse yok. Basit bir web sitesi veya blogla başlayıp daha karmaşık bir yapıyla devam edebilirsiniz ya da hepsini aynı anda deneyebilirsiniz!

WordPress; hız, güvenlik ve Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) gibi performans avantajları gözetilerek hazırlanmıştır. Farklı temalar kullanarak görünümü özelleştirmek elbette mühim ancak SEO ve optimizasyon detayları atlanmamalı!

Ücretli veya ücretsiz olabilen temalar, web sitenizin genel görünümünü değiştiren, sitenize saniyeler içinde indirip yükleyebileceğiniz mizanpaj parçalardır. Bir yazılım kullanarak sitenizin düzen ve görünümünü güncelleyebilir ve hatta bazı işlevsel detaylar ekleyebilirsiniz.

Tabi bu sürekli bahsettiğimiz WordPress eklenti ve temalarını bulabileceğiniz pek yer mevcut ancak giriş seviyesinde bir kullanıcıysanız Tema ve Eklenti dizini ile ilerlemenizi öneririz. Özellikle sık yapılan bir hata illegal yollardan tema ve eklenti kullanmak üzerinedir ki web sitenizde ciddi güvenlik açıklarına neden olabilir.

WordPress’i kullanma konusunda sizleri az çok ikna edebildiysek ne mutlu bize. Ha bu arada ekleyelim; SEO NEDİR WordPress ile hazırlanmıştır. Kurulum, Hosting veya alan adı seçimi ile ilgili aklınıza takılan sorular varsa lütfen sormaktan çekinmeyin! İnanın bu yazıda okuduklarınızdan çok daha basit işlemler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir