WordPress için Ücretsiz SSL Sertifikası Alabilirsiniz

ücretsiz ssl sertifikası

SSL olmayan web sitelerinin özellikle Firefox ve Chrome üzerine “Güvenli Değil” veya “Not Secure” uyarısı ile gösterildiğini ve bunun ciddi bir itibar kaybına sebep olduğunu biliyor muydunuz.

Çevrimiçi ödemeler, özetle e-ticaret sitelerinin demirbaşı olarak gözükse de şimdilerde Google sıradan web günlüklerinin dahi verilerin korunmasına yardımcı SSL sertifikası alması gerektiğini vurguluyor.

Normalde, ücretli SSL (Secure Sockets Layer) sertifikaları epey pahalı olsa da SEO NEDİR olarak Güzel Hosting firmasıyla çalıştığımız için bunu bize ücretsiz olarak verdiler. Esasen bize özel bir durum değil ve tüm yeni siteler için sağladıkları bir avantajdan bahsediyoruz. Yeni başladığınız işiniz için bir web sitesi sahibi olacaksanız, muhtemelen maliyetleri ilk günlerde düşük tutmak isteyeceksiniz.

Ücretsiz bir SSL sertifikası sahibi olmanın farklı yolları, avantajları ve dezavantajları vardır. Bu yazımızda, WordPress tabanlı web siteniz için SSL sertifikası almanın önemine değineceğiz.

SSL Nedir?

Opera, Chrome vb web tarayıcınız ve ziyaret ettiğiniz web sitesi arasındaki veri aktarımını korumak için kullanılan ve Türkçesi  Güvenli Yuva Katmanı  olan bir internet protokolüdür.

Normal HTTP protokolünü kullanmak; kredi kartı bilgileri, giriş bilgileri veya ödeme bilgileri gibi hassas verilerin yetkisiz kişiler tarafından ele geçilebileceği anlamına gelir. İnternet kullanıcısı olarak bizler, web sitelerini ziyaret esnasında buna benzer ayak izleri bırakıyoruz.

SSL sertifikası, adres çubuğunuzda, bir asma kilit işaretiyle ve  HTTP yerine HTTPS ile  vurgulanır. Ekranınızın sol üst kısmına bakarsınız benzer kilit simgesine web sitemizin de sahip olduğunu görebilirsiniz. SSL, tarayıcımız ile site arasındaki veri transferini şifreleyerek bilgilerimizi korur.

ssl sertifikası

SSL Sertifikasına İhtiyacım Var mı?

Şimdilerde Google; Dijital dünya üzerinde yer alan istisnasız tüm web siteleri için SSL / HTTPS kullanımını öneriyor. Ancak; ödeme bilgileri, kart giriş verileri ve benzeri daha fazla bilgi toplayan başta kalburüstü e-ticaret siteleri olmak üzere tüm siteler için ücretli SSL sertifikaları (OV veya EV sertifikası) kesinlikle şart.

Kullanıcıların oturum açmasını isteyebileceğiniz üyelikli bir web siteniz olabilir misal. Esasen çoğu çevrimiçi ödeme altyapısı size SSL’i şart koşacaktır.

SSL Sertifikalarının Maliyeti

SSL sertifikalarının maliyeti yıllık 50 ila 200 dolar arasındadır ve sertifika firmalarına göre değişiklik gösterebilir. SSL sertifikaları için TrustLogo site mührü artı 35.99 USD’den başlayan fiyatlarıyla makul teklifler sunan Domain.com’u inceleyebilirsiniz.

Bir sonraki adımda servis sağlayıcınızdan sizin için SSL sertifikanızı yüklemesini isteyebilirsiniz. Bunu yapmadan önce hosting firmanıza danışarak bu hizmeti ücretsiz olarak alıp almayacağınızı öğrenmelisiniz.

Bir şey satmadığımız ve ticari faaliyetlerde bulunmadığımız için SEO NEDİR olarak tek yapmamız gereken, bir destek bildirimi açarak ücretsiz SSL hizmetimizi aktifleştirmek ve sonrasında URL’leri ayarlamak oldu!

ssl sertifikası

90 günlük sürelerde otomatik olarak yenilenen ücretsiz SSL sertifikanızı etkinleştirdikten sonra, tüm URL’lerde HTTP yerine HTTPS kullanmaya başlamalısınız. WordPress kullanıyorsanız Really Simple SSL eklentisi, kurulum sonrası tek tıkla URL’lerinizi değiştirecek,  kilit simgenizi  tarayıcınıza ekleyecektir.

SSL sertifikası kullanan websitelerine öncelik verdiği bilinen Google, SEO açısından da yeni bir kriter belirlemiş oldu desek eksik ifade etmeyiz sanırım.

SSL hakkında aklınıza takılan sorular varsa lütfen yorum kısmı üzerinden bizlere sormaktan çekinmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir