WordPress için En İyi Resim Optimizasyonu

wordpress resim optimizasyon

WordPress için ücretli veya ücretsiz olarak kullanabileceğiniz onlarca optimizasyon eklentisi olsa da bizce en iyisi kesinlikle Squoosh. Kullanabilmek için tek yapmanız gereken https://squoosh.app sayfasını tarayıcınızda açmak ve küçültmek istediğiniz görseli sürükle bırak yöntemiyle siteye atmak!

Tanımlı ayarları gayet yeterli olsa da zamanla kendi taleplerinize göre sayfayı özelleştirebilirsiniz. Üstelik gereksiz eklentilerle neden web sitelerinizi yorasınız ki? SEO NEDİR ekibi olarak Squoosh üzerinden güncellediğimiz tüm görsellerin boyutlarının 40 KB’ları aşmamasına özen gösteriyoruz. Elbette kaliteden de ödün vermeden.

Tarayıcı tabanlı çalışan açık kaynaklı Squoosh, Google Chrome Labs’ın bizce en başarılı ürünlerinden. Kullanmak için de İnternet’e bağlı olmanız da gerekmiyor. JPG, MozJPG, OptiPNG, Browser PNG, SVG ve WebP desteklenen formatlardan bazıları. Uygulamanın kaynak koduna GitHub üzerinden erişilebildiğini belirtelim.

Malumunuz; http://kraken.io vb bir çok WordPress eklentisi, ister tarayıcı üzerinden ister eklenti olarak çalışsın, ücretsiz dahi olsa belli KB’ın üzerindeki imajları küçültmek için ücretli plana geçmenizi talep ediyor. Üstelik bu eklentilerin neredeyse tamamı, tanımlı olarak belli bir kota ile karşınıza çıktığı için aşımında yine farklı taleplerle gelebiliyor.

Bu yazıda kullandığımız 303 KB’lık imaj, sıkıştırma sonrası kalite kaybı yaşamadan 16 KB’a kadar düştü ki bu muazzam bir oran.

İnternet sitelerinizde kullandığınız imajların boyutu genel olarak web sitesi hızında doğal olarak SEO çalışmalarında önemli bir rol oynar. Uygun boyutlara sahip sayfalarınız açılışta daha hızlı yüklenir.

Daha fazla bilgi almak isteyenler; Görsel SEO ile Organik Trafik başlıklı yazımıza göz atabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir