WordPress ile Blog Nasıl Açılır?

blog siteleri hakkında bilgiler

Bilgilerini paylaşmak ve yeni şeyler öğrenmek isteyenler için web tabanlı paylaşım platformları bloglar, ilk akla gelen; en kolay ve en hesaplı yayıncılık seçeneklerinden. Blog kurmaya karar verdiyseniz; maddelerimizi takip etmenizi ve aklınıza takılan soruları yorum kısmı üzerinden bize iletmenizi tavsiye ederiz.

Blogunuz için Bir Konu Seçiniz

Blogunuzu yayınlamaya başlamadan önce bir çerçeve bir mizanpaj belirlemeniz, belirlediğiniz konuların dışına taşmayacağınız düşünüldüğünde işlerinizi editoryal manada kolaylaştıracaktır.

Konuları belirledikten sonra, sizinle iletişime geçmek isteyebilecek kişiler ve olası takipçileriniz için bazı sabit sayfalar oluşturmalı ve bunları düzenli aralıklarla güncellemelisiniz.  İletişim ,  Hakkımızda gibi sayfalar ilk akla gelenler. Tabi yine yayına almadan önce yaklaşık 10-15 kadar makaleyi paylaşıma hazırlamanız hem doluluk özellikle de SEO özelinde son derece faydanıza olacaktır.

Tüm bu işlemler, ilk adımlar evvelinde; Ayarlar → Okuma adımları ile ulaşabileceğiniz “Arama Motoru Görünürlüğü” kısmını  “Arama motorlarının bu siteyi indekslemelerine engel olmaya çalış”  olarak işaretlemelisiniz. Bu sayede web sitenizi içinize sinecek şekilde son haline getirebilir daha sonrasında işareti kaldırabilirsiniz. Böylelikle başta Google olmak üzere diğer tüm arama motorları blog sitenizi temiz ve tamamlanmış haliyle indeksleyebilecek. Burası mühim.

Seçilebilecek konular ve başlıklar kısmına geri dönersek, şu meselenin de altını çizmek faydalı olacaktır. Yemek Tarifleri sitesi kurmak için tüm heyecanınızın yerinde olduğu kalabalık bir senaryoyu hayal edelim. Tek kişi olduğunuz düşünüldüğünde; yüzlerce başlık, alt başlık kategori vs ile uğraşabilecek zamanınız bütçeniz motivasyonunuz var mı?

Bunun yerine; blog sadeliği özelinde konuşursak, nispeten daha dar bir kapsamda olan “kolay çorbalar veya öğrenci yemekleri” üzerinden ilerlemek daha mantıklı olmaz mı?

Uzmanlar bloglarda daha spesifik ve bilgi sahibi olunan konular üzerine yazılmasını öneriyor. Yine blog yazarlarının en sık yaptığı hatalardan bir başkası alakasız farklı farklı konular hakkında yazmaları, sonrasında doğal olarak sıkılıp bırakmaları olmaktadır. Başarılı bir blog yazarı olmak istiyorsanız niş bir blog konusu bularak ilk adımı atabilirsiniz.

Yazdığınız blog yazıları içerik olarak birbirlerine yakın olursa, yazılarınız arası link verebilir ve böylece sitenizi ziyaret eden kişiler birden çok yazınızı okuyarak daha fazla sitenizde kalabilir. Doğru bir SEO ve iç linkleme çalışması ile  “Hemen Çıkma Oranını”  düşürmeniz, arama sonuçlarında üst sıralarda yer almanız hiç de zor değildir.

Tabi çok daha uzun uzadıya ele alınabilecek bu konuyu herkese hitap edebilecek giriş seviyesi sadeliğinde toparlamaya çalıştık. Eğer sorunuz yoksa bir domain yani alan adı nasıl alınır başlığı ile ilerleyelim:

Domain Satın Alalım

Her web sitesi; bir yılda beş yıla kadar değişebilen yenileme süreleriyle kullanım hakkına sahip olacağı bir domain’e yani alan adına sahip olmak zorundadır. Müsait bir alan adına sahip olur dns protokolleri ile bir hosting hizmetine bağlanır ve statik ya da dinamik IP adresleri üzerinden yayın yaparız.

Kısa ve akılda kalıcı bir alan adı listesi ile bir süre bekleyelim, arkadaşlarımız ve konunun uzmanlarından yorumlar alalım. Yine en sık yapılan hatalardan biri, alelacele kararlar vererek ilk akla gelen domain’e sahip olma yoluna gidiliyor oluşudur. Değerli bir alan adı yakaladığınızı düşünüyorsanız bunu kamuya açık ortamlarda paylaşmanız bir anda elinizden kaçırabileceğiniz anlamına da gelebilir dikkat!

domain seçimi alan adı seçimi

En doğru alan adı için; mümkünse uzantısı COM olan, çalışacağımız konularla alakalı, akılda kalıcı, söylenmesi aktarılması kolay ve Türkçe karakter barındırmayan bir alternatifler listesi oluşturmaya çalışalım.

Bizim de; bir çok web sitemiz için tavsiye edip kullandığımız barındırma ve alan adı sağlayıcısı Güzel Hosting’in “domain (alan adı) sorgulama” ilgili sayfası üzerinden seçiminizi yapabilirsiniz.

Hosting Satın Alalım

Domainle yani alan adıyla ilişkilendireceğiniz bir internet siteniz de olmalıdır. Sizler için yine en makul fiyatlı hosting yani sunucu alternatifini önerip, siz takipçilerimizin daha az maliyetle ilerlemesini sağlamaya çalışacağız.

Bizim de faydalandığımız Güzel Hosting Ekonomi-1 paketi, 2019 yılı için sunduğu senelik 39.90 TL’lik fiyatıyla giriş seviyesi kullanıcılar için fazlasıyla yeterlidir.

Blog Siteniz için Tema Seçmelisiniz

Yazılarınızı yayına hazırlayıp, alan adınızı  tüm dosyalarınızın barındırılacağı  hosting hizmetiyle de ilişkilendirdiyseniz hedeflediğiniz kitleye hitap edecek bir tema seçmenizin zamanı gelmiş demektir.

Templatemonster.com ve Themeforest.net WordPress’e özel ücretli temalar bulabileceğiniz profesyonel ve güvenilir sitelerdir. Tabi ücretsiz bir tema da seçebilirsiniz ki SEO NEDİR’in şu an görüntülediğiniz teması tamamen ücretsizdir.

Blog sitenizdeki yazılarınızın sunumlarınızın öne çıkarılmış görselleri; kaliteli ve yazı ile ilişkili olmalıdır. Bu imajları pixabay.com, freepik.com, pexels.com veya unsplash.com adresleri üzerinden bulabilir, ikon setleri için flaticon.com’u inceleyebilirsiniz. Tüm bu paylaştığımız web sitelerini “sık kullanılanlar” kısmı altında toparlamalısınız.
Sosyal medya hesaplarınızda ve web sitenizde kullanmak üzere bir logo hazırlamanız da şarttır. Tasarım programları ile aranız iyi değilse, bionluk.com üzerinden bir satıcı ile anlaşarak 10 dolar’dan başlayan fiyatlarla logonuzu oluşturabilirsiniz.

Blog sitenizi açıp dijital dünyada var olmanız son derece önemli olsa da hep vurguluyoruz; devamlılık ve özgünlük ihmal edilmemeli. Muhtemelen şu aşamada aklınızda bir çok soru olacaktır. Lütfen hem bize, hem de hosting firmanıza aklınızdakileri sormaktan çekinmeyin. Özellikle Güzel Hosting, alan adı ve hosting paketi seçimleriniz sonrasında WordPress kurulumu için size seve seve yardımcı olacaktır.

Yine de işlemler karmaşık geldiyse dert etmeyin, seve seve yardımcı oluruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir