WordPress’te Mutlaka Olması Gereken Sabit Sayfalar

WordPress sayfalar

Bu yazıda, her WordPress sitesinin daha doğrusu küçük veya büyük her web sitesinin sahip olması gereken en mühim sayfaların bir listesini paylaşacağız. Sabit iletişim ve bilgilendirme sayfaları da diyebiliriz.

SEO NEDİR platformunda bizim de buna benzer bir “olması gereken sabit sayfalar” listemiz mevcut. Makalenin bütününde verdiğimiz bağlantıları incelemenizi ve gerek duyarsanız kendinize uyarlamanızı öneririm.

Web sitesinin türüne göre değişebilen sayfalar; çok sık değiştirilmesi gerekmese de zamana göre ara sıra elden geçmesi gereken sabit duraklardır. Misal; Hakkımızda, İletişim, SSS, Biz Kimiz, Gizlilik Politikası, Yasal Uyarı, Ürün ve Hizmetler, Arşiv, Reklam ve Bize Yazın bunlara birer örnektir. Arzu ederseniz Konuk Yazarlık sabit sayfası da oluşturabilirsiniz.

Hakkımızda Sayfası

Kimsiniz, necisiniz neler yapıyorsunuz kısmı olarak da bilinir. Basit bir web günlüğü yani blog, daha samimi bir dil kullanır ve bu kabul edilebilir ancak e-ticaret siteleri, kurumsal firmalar veya haber siteleri nispeten ciddi bir ifadeyle ilerlemek zorundadır. Bizce, internet üzerinden yayın yapan tüm web sitelerinin bir Hakkımızda sayfası bulunmalıdır.

İletişim Sayfası

Çoğu zaman insanlar; kamuya açık yorum kısmı üzerinden iletişime geçmek istemez ve özel bir konuyu paylaşmak ister. İletişim sayfaları bu yüzden önemlidir ve sorunsuz olarak çalıştığı mutlaka düzenli olarak kontrol edilmelidir.

Potansiyel bir iş ortağı ve reklamverenler için ciddi bir imaj çizmek istiyorsanız demirbaş iletişim sayfası oluşturmanız ve bunu uygun gözle görülecek bir yerde konumlandırmanız şart.

Reklam Sayfası

Google AdSense’e veya benzer reklam platformlarına kaydolarak web siteleriniz üzerinden gelir elde etmeye başlayabileceğiniz gibi farklı kazanç yolları da mevcuttur. Uygun gördüğünüz tanıtım yazılarını yayınlayabilir, içerik üretebilir, redaksiyon hizmetleri verebilir veya editörlük yapabilirsiniz.

Web sitenizde reklam alanları tanımlayarak bunları satmak da isteyebilirsiniz. Aklınıza farklı gelir yolları reklam sayfası üzerinde bunları belirtmeniz ve kendi freelance koşullarınızı bildirmeniz gerekir.

Konuk Yazarlık Sayfası

Yeni bir web siteniz varsa, etkileşimi artırma adına konuk yazarların özgün içeriklerine yer vermeniz ilgi çekici olabilir. Tabi sizler de aynı şekilde konuk yazarlık yapabilirsiniz. Şart ve koşullarınızı Google Formlar ile destekleyebilir, sabit bir konuk yazarlık sayfası ile organik trafik elde edebilir en önemlisi yeni dostluklar kazanabilirsiniz.

Arşiv Sayfası

Tarih öncesi çağlardan kalma gibi gözükse de bizce gerekli sayfaların başındadır. Zamanla kalabalıklaşan bir web siteniz varsa ve içerik üretmek konusunda sıkıntı yaşamıyorsanız ziyaretçilerinize tüm içeriğinizi yıl, ay ve başlık kırılımı ile göstermek faydalı olabilir. Zaman zaman ziyaretçiler “arama” kısmını es geçip daha detaylı görmek isteyebiliyor.

Ürünler ve Hizmetler Sayfası

Önemli bir gelir kapısı olarak gördüğünüz ürün ve hizmetlerinize ait tüm detayları ve ödeme & iade bilgilerini sabit bir sayfa üzerinden özetlemek son derece faydalıdır. WordPress CMS sistemi ile uyum içinde çalışan WooCommerce e-ticaret platformunu kullananlar bu sayfayı mutlaka oluşturmalı.

Künye

Kalabalık bir içerik ekibi ile çalışıyor olabilirsiniz, bir haber sitesine sahipsinizdir ve avukatlar, editörler olmazsa olmazınızdır. Bu hap cümleyle künye sayfası ve önemine dikkat çekmek istedik. Künye sayfasında; yaşanabilecek hukuki sorunlara karşı size ulaşabilecekleri bir e-posta adresine de yer vermek faydalı olur.

Gizlilik Sayfası

Google AdSense kullanıyorsanız, web sitenize bir gizlilik politikası sayfası eklemeniz şarttır. Web sitenizde topladığınız veriler hakkında ve siz ve diğer üçüncü tarafların bu verileri nasıl kullanabileceği hakkında kullanıcıları bilgilendirir. Birçok gizlilik politikası şablonu çevrimiçi olarak mevcuttur.

Tüm bu sayfalara ek olarak; SEO NEDİR, SSS yani Sıkça Sorulan Sorular ve İlkelerimiz sayfalarına da yer vermektedir. Farklı sabit sayfalara rastladıysanız bizleri bilgilendirebilirsiniz böylece içeriğimizi yardımlarınızla güncel tutabiliriz. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir