WordPress Site İçi Linkleme Taktikleri

iç linkleme, wordpress linkleme, seo linkleme

Web sitenizi büyük bir ülke; makale ve değerli içeriklerinizi de şehirleri olarak düşünürsek iç linkler de karayolu ağları olmaktadır. Makale programları veya ucuz editörler tarafından oluşturulmamış kaliteli yazılara sahipseniz, bunları birbirleri ile ilişkilendirmeniz iç seo açısından önemlidir, kullanışlı bir web sitesine sahip olmanızı sağlar.

İç linkleme nedir? İç link, site içindeki yani aynı alan adı içindeki belirli kelimeler üzerinden farklı iç sayfalara verilen bağlantılardır. Bu bağlantılar yeni sekmede açtırılması faydalıdır.

Bu sayede; yine SEO açısından önemli bir kriter olan Hemen Çıkma Oranı ve Sayfa Görüntülenme Oranı sağlıklı veriler sunar, indekslenme hızınız artar.

Özetle sevenleriniz siteniz gelir; farklı içerikleriniz arasında gezinir, varsa videoları izler, grafiklere görsellere bakar ve finalde de sitenizi beğendiyse yorum yaparak destek olur. Nihai çabamız mümkün mertebe gelenleri sitelerimizde tutmak bunları yaparken de Black Hat SEO tekniklerinin farkında olmak olmalıdır.

İç linkleme yaparken kullanıcı davranışlarını kavramakta da yarar vardır, misal bir üst paragrafta spam seo teknikleri için örnek verdik ve bir bağlantı ile diğer ilgili bir sayfamıza yönlendirdik. Bu noktada, illegal seo teknikleri araştırması için web sitemize gelmiş bir kullanıcı farklı bir sayfamıza hızlıca göz atabilecek.

Olaya içerik boyutunda bakarsak kısaca şöyle maddeleyebiliriz; kaliteli ve güncel içerikleri sitenizde barındırmalısınız, kullanıcılarla kurduğunuz ilişkilerde; yardımsever, kibar ve nazik olmalısınız, hızlı ve performans açısından tatmin edici bir sayfalama sunmalısınız.

SEO NEDİR’den örnek vermek gerekirse WordPress ve SEO başta olmak üzere; yayıncılık üzerine değerli bilgiler sunduğumuza inandığımız için tüm yazılarımızın linkler aracılığı ile birbiriyle bağlantılı olması kaçınılmaz. Kurulacak anlamlı ve aşırıya kaçmayan bağlantı ağı, otorite değerini de artıracaktır.

Bir yazıda site içi linkleme en fazla 6-7 tane olmalıdır gibi genel kitabi bir ifade olsa da 10 bin kelimelik bir makalenin çok daha fazlasını kaldırabiliyor oluşu akla daha mantıklı geliyor.

Seo Uyumlu Site İçi Link Yapısı

Sayfanın kendisine yazı içinden link sağlamak gereksizdir. Keza aynı sayfaya birden fazla link de verilmemeli. İçeriklerinizi “bu” veya “buradan” gibi ifadeler üzerinden bağlamayın.

Kullanıcı dostu olduğum; arama motorlarının sitemin yapısını kavramasını istediğim için iç linkler veriyorum ve faydalı olmayı amaçlıyorum. Aşırıya kaçmak, alakasız konulara bağlantı sağlamak orta vadede emin olun zararınıza ve güven kaybetmenize neden olacaktır.

Yapılan bir diğer hata da iç linklemenin önemini sonradan kavramak ve geride kalan yüzlerce içeriği bir anda ve hızlıca kimi zaman elle kimi zaman da programlar aracılığı ile ilişkilendirmeye çalışmaktır. Her oluşturduğunuz veya zamanladığınız içeriği işin başındayken dikkatle incelerseniz sonrasında geriye dönmeniz gerekmeyecektir.

Toparlamak gerekirse, doğru bir iç linkleme ile web sitenizin navigasyonel başarısını artırabilirsiniz. Daha fazla kaliteli içerik çok daha fazla kaliteli iç linkler demektir.

Umarım yardımcı olabildik! Eksik kaldığımız noktalar varsa iletişim formumuz üzerinden soru ve önerilerinizi paylaşmaktan lütfen çekinmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir