WordPress’te Favicon Nasıl Eklenir?

Favicon nedir, Favicon nasıl eklenir

Marka bilinirliğini artıran favicon, sitenizin bir nevi kimliği ve itibar dosyasıdır denilebilir. Tarayıcınızda açtığınız sekmeye bir göz atarsanız SEO NEDİR’in kırmızı renkli bir kutu içinde yer alan tik işaretine sahip favicon dosyasını görebilirsiniz. Tabi siteden siteye farklılık gösterir. Kurumsallık adına önemlidir.

Hazır sistemler kullanan bir çok web sitesinin böylesine basit bir işe kafa yormadığı ve tanımlı dosyayı dahi değiştirmeye üşendiğini ne yazık ki görüyoruz. Oysa 1 dakikanızı dahi almaz.

Aynı anda bir çok iş yapıyoruz ve dolayısıyla tarayıcımızda bir çok web sitesi açık oluyor. Site adınızın başında konumlanan Favicon yani “Favorites icon” imajlar web sitelerini bulabilmemizin ve tanıyabilmemizin bir nevi yardımcıları.

Başta Google olmak üzere, Yandex, Bing ve Yahoo gibi arama motorları mobil aramalarda sitenizin favicon varlığını arama sonuçlarına yansıtmaktadır. Bu da elbette ziyaretçi eşittir trafik demek. Favicon logonuzun küçültülmüş hali olabileceği gibi belirlediğiniz farklı bir simge de olabilir.

WordPress’e Favicon Hazırlama ve Ekleme

WordPress favicon imajlar için genişlik ve yüksekliği 512 piksel olan optimize edilmiş ancak kaliteden ödün vermeyen JPEG,PNG veya ICO formattaki görselleri kullanmanızı tavsiye eder.

Görünüm -> Özelleştir -> Site Kimliği -> Site İkonu -> Görsel Seç adımlarını WP Admin panelizde takip ederek uygun dosyayı sisteminize yükleyebilirsiniz.

Basit bir web günlüğüne yani blog sitesine sahipseniz favicon imajın sizin için bir önemi olmayabilir ancak kurumsal firma sitesine veya e-ticaret sitesine sahipseniz favicon dosyanız mutlaka olmak zorunda. Profesyonel görünmeyen pat küt bir internet sitesine ziyaretçi neden güven duysun ki?

Olmadan olmaz! Mutlaka bir favicon hazırlayın ve kullanın. Bu küçük detayı atlamak markanızın kullanıcılar üzerinde bıraktığı etkiyi güncelleyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir