WordPress’te Hızlı İndeks Alma Yöntemleri

hızlı indekslenme

Yeni kurulan web sitelerinin sık karşılaştığı sorunlardan (!) bir tanesi de hızlı indekslenememe (endekslenme de denir) olmaktadır. Çok sayıda içerik ve görseli kaliteli de olsa sitenize eklemiş olabilirsiniz ancak arama motorlarının botları sitenizi henüz keşfedemediğinden sıralamalarda görünmüyor olabilirsiniz.

Sitemiz SEO NEDİR’den örnek vermek gerekirse;  site:seonedir.info  basit aramasıyla “yaklaşık 31 sonuç bulundu” uyarısını görüyor, Google arama sonuçlarında 31 sayfamızın bulunduğunu anlıyoruz. Yani giriş seviyesi izah edeyim, 31 indekslenmiş sayfamız var.

Başta Google olmak üzere tüm arama motorları; yeni web sitelerine gün geçtikçe daha temkinli yaklaşmakta, özellikle  Türkiye gibi spam genel geçer işlerin bolca yapıldığı sorunlu coğrafyalarda  yeni bir sitenin kendisini kabul ettirmesi zaman alabiliyor. Eğer yeni bir web sitesine sahipseniz madde madde sayacağımız tüm adımları düzenli uygulasanız dahi bir süre sabırla beklemeniz şart!

Çoğumuz biliyor ancak yeni bir kullanıcıysanız, öncelikle Google Webmastertools paneline kayıt olarak bir site haritası eklemeniz gerekir. Böylece gün gün eklediğiniz içerik, kategori, sayfa ve etiketleri arama motorlarına bildirmiş olursunuz ve index alma hızınız gözle görülür derecede artar.

Yeni sitelerde sık gördüğümüz hatalardan bir tanesi de sitede “no index” yani “beni indeksleme” etiketinin tanımlı olarak gelmesidir. Bu şekilde bir seçimle siteniz arama motorları tarafından görünmez olacaktır. Sorun yaşadığınız sayfayı tarayıcınızda açarak CTRL+F ile “noindex” ve “no index” aramaları yapın eğer bu kod bulunuyorsa sayfanızın index alması için revize etmeniz gerekmektedir.

WordPress CMS sistemi, tanımlı bir robots.txt dosyası sunsa da çoğu zaman yeniden düzenlemek gerekebiliyor. Robots.txt nedir sorusuna cevap arıyorsanız bu konu hakkında paylaştığımız özet makaleye de bir göz atmanızı öneririm. Bu arada google webmaster araçlarından robots.txt test aracını kullanmayı da ihmal etmeyin.

Web Siteniz Optimize Edilmemiş Olabilir

Sitenizin kodlarında hatalar mevcutsa web siteniz index almıyor olabilir. Yapısal veri hataları aracını kullanarak olası kodlama hatalarını test ve tespit ederek düzeltebilirsiniz.

Buraya bir bilgi saha sıkıştırıp devam edelim; yeni web sitelerinin zaman zaman indekslerinin yani sayfalarının ve görsellerinin silinip arama sonuçlarında gözükmemesi gibi durumlar da yine o sitenin daha tam olarak oturmadığının bir işaretidir. Bu arada;  yanlış, yetersiz ve özgün olmayan  içerikler yine sıralamada çok gerilere atılmakta veya sonuçlardan kaldırılmakta.

Uyumsuz İçerik Sorunu

Web yayıncılığına yeni yeni merak saranlar; her şeyden bahsettikleri karman çorman toplama siteler yapmayı çok severler ve eğer arkanızda yüzbinlerce TL’lik bir Adwords desteği ve muhteşem bir içerik ekibi yoksa bu ciddi bir SEO hatasıdır.

İçerik oluştururken mümkün mertebe belirli bir çerçeve üzerinden ilerlemek faydalı olacaktır. Misal bu site; SEO ve WordPress çalışmalarını desteklemek için kurulmuş olabilir ancak sadece giyilebilir akıllı cihaz teknolojilerini de inceleyebilirdik. Elbette seçtiğiniz konuya özgü akılda kalıcı bir alan adına sahipseniz.

Film dizi gibi rekabeti yüksek sektörlerde de indekslenme sorunu yaşanabiliyor. Esasen sorun demek iddalı olur, geç indekslenme daha isabetli bir yaklaşım olacaktır. 3 günde bir içerik giriyorsanız arama motorlarının 3 günde bir web sitenizi ziyaret edeceğini öngörmelisiniz. Bu da düzenli, özgün ve kaliteli olmanız gerektiğinin altını çiziyor. Botlar sitenizi her ziyaret ettiğinde ona yeni bir şeyler sunarsanız botun sitenizi ziyaret süresi kısalır ve daha hızlı index almaya başladığınızı görebilirsiniz.

Aynı Zamanda Paylaş

Sitenize girdiğiniz içerikleri aynı zamanda yayına almanız  botlar için bir rutin oluşturacağından  etkili bir yöntemdir. WordPress, içeriklerinizi zamanlama imkanı sunduğu için bu son derece kolay olacak. Eğer 5 içeriği yayına almak istiyorsanız ve elinizde yüzlerce makale varsa; 13:00, 15:30, 18:30, 21:30 ve 23:30 planıyla ilerleyebilirsiniz.

Peki Ya Google Gibi Getir

Arama motorlarında google index hızı artırma şeklinde yaptığınız basit bir sorgunun neredeyse tamamı google gibi getir özelliğinden bahseder. Google gibi getir özelliği; Google’ın sitenizdeki bir URL’yi nasıl tarayıp oluşturduğunu test etmenize olanak verir, özetle günü kurtarsa da hızlı index almak için kullanıma sunulmamıştır. Bu aracı hızlı index almak için kullandığınızda orta vadede zararı olduğunu ilerleyen dönemlerde fark edersiniz.

https://indexchecking.com/ – Hangi sayfalarınız indekslenmiş merak ediyorsanız bu bağlantı üzerinden kontrol edebilirsiniz.

  • Sidebar’da son yazıları listeleyin.
  • Sıralamada güçlü sitelere yorum yapın.
  • Eski içerikleri düzenli olarak güncelleyin.
  • Güncel ve popüler içerikler oluşturun.
  • Yandex ve BING Toolbox’ları ihmal etmeyin!
  • Site haritanızı robots.txt dosyanıza ekleyin!

Tüm bu adımları uyguladığınız halde hala sorun devam ediyorsa, web sitenizin arama motorları tarafından yasaklanıp yasaklanmadığını kontrol edebilir, SEO analiz araçlarını kullanabilir ve bize yaşadıklarınızı yazabilirsiniz.

Endekslenme sürelerinizin sosyal paylaşımlar başta olmak üzere organik yollardan kısalmasını dileriz.. Bir sonraki yazıya kadar şimdilik hoşçakalın.

“WordPress’te Hızlı İndeks Alma Yöntemleri” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir