Haber Sitesi Kurmak İsteyenleri Korkutuyoruz

haber sitesi kurmak

Haber sitesi kurmak, ajans abonelikleri ve tüm diğer masraflar düşünüldüğünde son derece pahalı bir uğraş.

Sizler için; haber sitesi kurmanın ne kadar zor ve yorucu bir uğraş olduğunu vurgulayacak, bu gereksiz hevesten vazgeçmeniz için uğraşacağım. Teşvik edici bir yazı bekleyenleri şimdiden uyarmak isterim.

Sunucu Giderleri

Trafikli ve gelirli bir web sitem olacak heyecanıyla işe baştan geniş geniş giren yatırımcılar, yıllık yüksek hosting ve alan adı ücretleriyle karşılaşabiliyor. Tabi ki ücretsiz bir haber teması kullanmayacağınız bir senaryoyla ilerlersek; özgün ve benzersiz bir tema, seo çalışmaları, adwords webmaster giderleri, TV reklamları, sosyal medya çalışmaları, akıllı cihaz uygulamaları ve lisanslı tüm yazılımlar için ciddi bedeller ödemeyi göze almalısınız.

Editörlük Hizmetleri

Haber siteleri, onlarca farklı kategorisiyle 7/24 taze içeriklerle beslenmesi gereken canlı yapılardır. Sabit bir ofis, gece editörleri, hukuki danışmanlık hizmetleri ve tüm bunları koordine edecek ciddi bir ekip şarttır. Alacağınız reklamlara karşılık fatura kesmeniz gerekeceğinden şirket kurmanız da gerekir. Yeni mezun çalışanlar grubu bularak asgari ücrete çalışmaya ikna ettiğinizi düşünebiliyor musunuz?

Olası Hukuki Sorunlar

Tekzip vs gibi işlerle, adınıza açılabilecek olası davalarla muhatap olabilecek bir yazı işleri müdürü tanımlamalısınız. Elbette tüm kadrolar için SGK giderleri oluşacağını da bir kenara not almalısınız. Mahkemelerde ifadeler vermek, avukatlarla sorunlarla uğraşmak gamsız bir zihin yapısı, kabarık bir cüzdan ve epey bol vakit gerektirir.

Kabaca özetlediğim tüm bu listeyi ve olası durumları peşinen kabul edenlerin ciddi gelirler beklememesini de ifade etmek gerekir. Atlatma özgün haber ve röportajlarla beslemediğiniz müddetçe; ortalama bir haber sitesini sıfırdan güçlü rakiplerin arasından sıyırmak imkansıza yakındır.

Bunun aksini iddia edenlerin alnını karışlarım!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir