Etkili SEO Başlığı Nasıl Oluşturulur?

etkili seo, etkili seo başlığı

Ne kadar kaliteli içerik ve görsellere benzersiz bir temaya sahip olursanız olun ziyaretçilerin ilk olarak ilgisi çekecek şey başlıklardır ve bu nedenle doğru bir strateji ile başlık oluşturmak site trafiğinizi ivmelendirmede öncelikli rol oynarlar.

Sitenin trafiğinizi ve arama motorlarındaki sıralamanızı üst sıralara taşımak adına son derece önemli olan seo başlığı oluşturma dersiyle ilerleyeceğiz.

Ziyaretçi almayan uzun süre önce yazılmış bir içeriği dahi başlık ve tanım revizesi ile diriltmenin çok kez örneğini görmüşüzdür. Peki ziyaretçi sayılarımızı artırmak için başlıkları nasıl düzenlemeliyiz bir fikriniz var mı? Hangi tür başlıklar okuyucuların ilgisini çeker ve ziyaretçi ciddi ölçüde artırır? Bunları sizler için başlıklar halinde sıralamak isteriz.

Sayılar ve Maddeler

Daha net verileri aramaya ve taramaya eğilimli olan beynimizi düşünelim. Hal böyleyken sayılı maddeli başlıkların ilgi çekiciliği yüksektir. 100 Ücretsiz Haber Sitesi Teması, Web Sitelerinde En Sık Kullanılan 1001 Font ya da Bodrum’da Denize Girebileceğiniz 12 Plaj vb sayısal verileri başlıklarla harmanlayabilirsiniz tabi sadece ziyaretçiyi siteye çekmekle iş bitmiyor ve kaliteli içerikler de sunabilmelisiniz.

Tarihler

İçerik başlıklarında yıl veya ay gibi yine nispi dikkat çekici veriler tercih etmek de okuyucuları tetikleyebilir. 2019 Yılının Popüler Alışveriş Merkezleri, Ekim 2019’un En Çok İzlenen Netflix Dizileri şeklindeki formatlar kullanılabilir.

Yoast WordPress SEO eklentisini kullananlar bu tarihleri varsayılan aya göre otomatik düzenleyebilirler. Örneğin: 2018 ifadesi geçen bir makale, 2019 yılına geçtiği zaman otomatik olarak başlıkta 2019 yılı olarak yenilensin isterseniz şu anki ay için; %%currentmonth%% şu anki yıl için ise, %%currentyear%% değişkenlerini kullanabilirsiniz.

ClickBait’den Uzak Durun

Şok görüntüleri, onu hiç böyle görmediniz tarzı başlıklar kullanmak ve okuyuculara ana avrat küfretmek arasında hiç bir fark yoktur. Eğer elinizde gerçekten şok edecek bir görüntü veya ilk kez sitenizde paylaşacağınız bir görsel yoksa bu tip avam spam işler yapmaktan lütfen kaçının.

Başlık Uzunluğu Önemlidir

Kısacık başlıklar dar bir anlam ifade ederken, anahtar kelimelerle doldurulmuş tren başlıklar da irite edebiliyor. Bir başlığın ortalama uzunluğu 60 karakteri geçmemeli ve yazı içeriğinizin birkaç kelimelik özeti olmalı. Zira bu uzunluk dozunda ve abartmadan özetleyebileceğiniz en makul uzunluk.

Call to Action

Makale ve yazılarımızın başlıklarını başta Google olmak üzere tüm arama motorlarına göre optimize edebilmek için Call to Action yani aksiyona çağırma denilen eylem davetini kullanabilirsiniz. Yine beynimizi harekete geçirmeye yönelik bu yöntemlerle tıklama oranını bir miktar daha artırabilirsiniz. Edius Öğrenin, En Çok Tercih Edilen Akorlar Burada, Uçak Biletini Daha Ucuza Satın Alabilirsin gibi başlıklar verebiliriz.

Sorular Soralım

SEO uyumlu başlıklar yaratabilmek adına okuyanda merak uyandırmak çok önemli ve bunu sorularla başarmak mümkün. Soruyu gören ziyaretçi cevabını da arıyorsa mutlaka sayfanızı ziyaret edecektir. Ankara Amatör Lig Maçlarının Sonuçları Ne Oldu?, Game of Thrones Yeni Sezonu Hangi Kanalda?, A Milli Takımın Başına Gelen İlginç Olay Neydi? vb tetikleyiciler arama yapan kişilerin direkt tıklayacağı türden çağırıcılar olabilir. Site trafiğini artırmak için bizce ihmal edilmemesi gereken bir yol.

Atladığımız başka bir yol varsa lütfen yorum kısmı üzerinden bize ulaşın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir