Hemen Çıkma (Bounce Rate) Nasıl Düşürülür?

hemen çıkma oranı

Bir pazarlama terimi olarak bounce rate yani hemen çıkma oranı, SEO vesair çalışmalarla az çok ilgilenen kişilerin sıkça duyduğu demirbaş ifadelerdendir. Bounce yani sıçrama tabiri, ziyaretçinin genel yapıdan memnun olarak sayfalarda gezmesi ya da gezmeyip terketmesini ifade eder.

Daha kitabi bir ifadeyle; yüzde olarak gösterilen oran ziyaretçinin bir web sitesine girişinden, ziyaretini sonlandırıp çıktığı süre zarfında sitede geçirdiği oranın, söz konusu web sitesine yapılan toplam ziyaret süresine karşı oranını temsil eder.

Websitenize bir gün içinde 100 kişinin geldiğini düşünelim. Gelenlerin 85 tanesi içeriğinizi yani tek bir sayfayı inceledikten sonra ayrıldı. Kalan 15 ise sitenizde farklı alanlarda gezinmeye devam etti. Böyle bir durumda hemen çıkma oranı %85 olacaktır.

Uzun paragraflar okuyucuyu bunalttığından durum hemen çıkma oranı üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir.

Hemen Çıkma Oranı Neyi Amaçlar?

Blog olsun firma sitesi olsun e-ticaret ya da aklınıza ne geliyorsa; istisnasız tüm web siteleri, ziyaretçilerini mümkün olduğunca sitelerinde tutmayı hedefler.

hemen çıkma oranı

Web sitelerimizin etkinliğini belirlemeye yardımcı olabilecek bu oranların dikkatle analiz edilmesi sayesinde hangi içerik veya sayfanın gelenleri tuttuğu, içindeki bağlantılar üzerinden diğer başka hangi sayfaları ziyaret ettiği gibi bilgileri analiz edebiliriz. Bu sayede zayıf içerikleri içerik ve mizanpaj yönünden zenginleştirebiliriz.

Bu arada şu bilgi notunu da ekleyelim. Bazı sitelerde olumsuz gibi gözükebilecek hemen çıkma oranı çoğu zaman kötüye yorumlanmamalı.

Bir sözlük sitesi sahibi olduğumuzu düşünelim. Devasa ziyaretçi rakamlarına sahip olduğumuz için hemen çıkma oranının düşüklüğü sektör ve hedef tanımlamasına uygun analiz edilmeli. 1 milyon ziyaretçinin elbette yüksek bir bölümü kısa kısa kalıp çıkmakta ki bu da haliyle metrikleri daha dikkatle analiz edilmesi gereken bir duruma sokuyor.

Hemen çıkma oranını tüm kanallar üzerinden toplu incelemek hataya düşürebilir. Organik & direkt trafik, sosyal medya & e-posta, Adwords & Facebook reklamları gibi kırımları tek tek ele alarak bakmak gerekir. Bu sayede nereden hata yapıldığını çok daha iyi görebilirsiniz.

Ziyaretçi Sitenizi Neden Terk eder?

SEO NEDİR; (sonlara doğru tekrar değineceğiz) aşırıya kaçan Adsense vb reklamlar yayınlayabilir, sağdan soldan patlayan pop-up’lar gösterebilir ve buna benzer gözü yoran üyelik vs eklentilerle can sıkabilirdi. Sıkmak istemedik. Bunu bir kenara not edelim.

Bilgi ya da blog sitesi sahibi olduğunuzu düşünelim. Gerçekten çok çalıştınız özgün içeriklere sahipsiniz ancak hemen çıkma oranınızı da yüzde 80’lerde görmek canınızı sıkıyor. Şöyle özetleyelim: “Tek bir bilgiyi arayan kullanıcı ‘Aradım buldum gittim’ olarak ilerleyebileceğinden doğal olarak sayfalama yapmayabilir. Moralinizi bozmayın.”

Keza, “ne diye geldik ne çıktı..” dediğimiz çok olmuştur. Şöyle özetleyelim. Basit bir web aramasıyla bir siteye gidiyorsunuz ancak aradığınız bilgiyi ara ki bulasın! Oltalama da denebilecek “başlık farklı içerik çok çok farklı” yöntemini “ziyaretçi siteme gelsin de..” olarak toparlayabiliriz. Ziyaretçileri evinize gelen bir konuk olarak düşünüp elinizden geldiği kadar iyi ağırlamalısınız.

Kırık linkler, güven vermeyen site yapısı, gözü yoran tasarımlar, lüzumsuz alt sayfalar, mobil sayfalarda yaşanan kalitesiz deneyim, yüklenme hızının yavaşlığı, ziyaretçilere aradığını sunmamak bounce rate yükselmesine neden olacaktır.

Bu arada yazı içinde verdiğiniz linkleri aynı pencerede açarsanız, bu durum hemen çıkma oranınızı olumsuz etkileyecektir.

hemen çıkma oranı nedir bounce rate nedir

Kısa ve net cümleler, ilgili gönderilere bağlantılar vermek  yani kaliteli navigasyon , kolay okunabilirlik, metinleri görsellerle ve varsa kaliteli video içeriklerle destekleme, hızlı ve mobil uyumlu hatta mobile özel bir tema, elbette sade bir web sitesi ve arama kutusu optimizasyonu hemen çıkma oranınızı olumlu yönde etkileyebilecek önerilerimizden bir kaçı.

Genel ortalama olarak %60, hemen çıkma oranı için iyi bir ortalama olarak kabul edilebilir. E-ticaret sitelerinde ise hemen çıkma oranının %10-%40 arası olması hedeflenir.

  • Haber ve İçerik Siteleri yüzde 40 ila 60
  • Kurumsal Siteler 30 – 50 %
  • Bloglar ve Kişisel Günlükler yüzde 70 ila 98
  • E- Ticaret Siteleri yüzde 20 ila 40
  • Hizmet Sektörü Siteleri yüzde 40 ila 60

HOTJAR gibi bir ısı haritası aracıyla kullanılabilirlik testi yapabilirsiniz. Uygulama ziyaretçinin mouse ve gezinme hareketlerini ısı haritası üzerinden göstererek gezinme davranışlarını analiz etmenize yarıyor.

Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür?

SEO NEDİR’in “ilgili kitleye” hitap ettiğinden söz edilebilir zira SEO ve WordPress içerikleri ile alakalı güncel yazılar paylaşmaya gayret ediyoruz. Bunu “kaliteli NİŞ bir siteye sahip olmalısınız” diyerek özetliyorlar. Web siteniz toplama bir blogsa yani her telden yazı mevcutsa gelen ziyaretçinin jet hızıyla kaçışının ardındaki neden dağınıklığınız olabilir.

Hedeflemeniz geniş olduğu takdirde ne aradığını kendi de bilmeyen kullanıcılar başı çekeceği için orta ve uzun vadede başarıyı yakalamanız zordur.

Her zaman her makalemizde söylediğimiz şeyler ancak bu yazıda da kendisine yer buluyor; “düzenli ve özgün yazın, kullandığınız içerik materyallerinin kalitesine dikkat edin.” Okunabilecek kaliteli metinleri ve videoları çoğaltırsanız zamanla kaliteli takipçiler kazanırsınız.

404 hata sayfalarını default yani halihazırda geldiği şekliyle yani temada nasılsa o şekilde kullanmak yerine özelleştirebilirsiniz. Sadece “aradığınız sayfa bulunmadı” düz mesajını göstermek yerine kullanıcıyı sayfalara sektirebilecek samimi renkli bir üslup faydalı olacaktır. İçerik çeşitliliği yani tuğla gibi dümdüz yazmak yerine videolarla çeşitlendirmek dikkat çekicidir. Bu son cümleye dikkat!

Dikkat dağıtıcı tüm öğelerden kurtulmak ana hedefiniz olmalı! Biz de paralı; patlamalı çatlamalı ücretli bir tema kullanabilir, sağdan soldan pop-up, reklam, abonelik uyarısı vs saldırabilirdik ancak sadeliği önceliklendirdik. Sadece yazalım istedik!

Hep söylediğimiz gibi, arama motorları için değil kullanıcılar için içerik üretmeye başladığımızda kaliteli veriler alabileceğiz. Ben şahsen bu yazıyı içime sinene kadar revize ettim ve sonrasında yayına aldım! Lütfen yorumlarınızı paylaşmayı ihmal etmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir