WordPress ile İnternet Sitesi Kurmanın Maliyeti

internet sitesi maliyeti

WordPress son derece sade bir blog platformu olarak hayatımıza girse de son yıllarda tam teşekküllü CMS’e yani daha Türkçe bir ifadeyle yayıncılık arayüzüne dönüştü veya evrildi. Büyük yayıncılık kuruluşlarının dahi WP kullandığına şahit oluyoruz. BuiltWith’e göre 20 milyonun üzerinde web sitesi WordPress’i kullanıyor.

Web sitesi oluşturmak için WordPress’in tercih edilmesinin bir çok sebebi mevcut. Kurumsal düzeydeki arayışlar için bedeller harcamak yerine açık kaynak kodlu ücretsiz bir yazılım olan WordPress’i tercih etmek son derece ekonomik. Neden stabil ve hızlı bu çözümü tercih etmeyelim ki.

Teknik detaylara inip bakarsak, WordPress “daha fazla özgürlük ve erişilebilirlik” demektir. Ancak özgürlüğünde bir sınırı var. Her şeyin elbette bir maliyeti olacaktır. Orta ölçekli bir internet sitesi kurmak için ne kadar harcamak gerekir, maliyeti nedir, merak edenler için toparlamak isteriz.

Bir İnternet Sitesi için Neler Gerekir?

  • Profesyonel ve akılda kalan, temiz pak ve mümkünse kısa bir alan adı.
  • Hosting yani ağla sağlayıcı veya barındırma hizmeti.
  • Warez vesair olmayan yine sade şık bir tema.
  • Ne fazla ne eksik gerekli eklentiler.
  • Bolca emek, özgünlük, kalite ve devamlılık.

Web Hosting Seçimi

Bizim de zamanında yaptığımız bir hata; araştırmadan incelemeden merdivenaltı hosting firmalarıyla çalışmak oldu ki asla tavsiye etmiyoruz. Türk firmalarından Güzel Hosting ve Veridyen kullanıcı yorumlarına ve fiyat performans analizlerine göre en başarılı firmalar. Natro ve Turhost’u da duyacaksınız ancak şahsi fikrimdir: “Tavsiye etmiyorum.”

Alan Adı Nasıl Seçilir?

Yine en sık yapılan hatalardan biri, alelacele, araştırma yapmadan, alan adının daha önce kullanılıp kullanılmadığına bakmadan alıvermek olmakta ki bunu da kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Şöyle de bir bilgi paylaşalım; bazı hosting firmaları LOG’lar tutarak arayışlarınız kaydetmekte ve sizi bir nevi maraba olarak kullanmakta. Aklınızın karıştığının farkındayız ancak özetleyeyim: “Sen şansa kaliteli bir alan adı bulursun ancak 1 gün sonra bir bakarsın firma (!) sahiplenmiş.” Bu sebeple ne ağırdan alalım ne çok hızlı olalım. Şahsen Güzel Hosting firmasıyla çalıştığım yıllar içinde ne başıma böyle bir şey geldi ne de forum vs’lerde duydum.

Tabi alan adı seçerken konumuzla sektörümüzle alakalı ve mümkün mertebe süreli yani uzun vadeli alımları öneriyoruz. Arama motorları “yıllık yenilemeler” yerine 5 yıllık bir domain kiralamasını pek bir severler ve sizi geleceğe yatırım yapıyor olarak değerlendirirler.

Yine SSL yani tarayıcımızda web sitemizin sol tarafında görebileceğiniz kilit simgesi güvenlik için mühim olduğu kadar e-ticaret siteleri için de olmazsa olmazlardan. Güzel Hosting firması bunu ücretsiz olarak vermekte belirtelim.

Tema Nasıl Seçilir?

Temalar; patlamalı çatlamalı pop-up’lı olmayan gözü yormayan minimal ve hızlı olanlardan seçilmeli. Burada da kendi görüşümü paylaştığımı ifade edeyim ancak tecrübelerim bunu gösteriyor.

Warez yani nereden geldiği belli olmayan kaynaklardan temalar indirirseniz hem güncellemelerden yararlanamaz hem de hangi kod satırında web sitenize nelerin bulaşabileceği konusunda bir fikriniz olmaz.

Özetleyelim toparlayalım. 2020 rakamlarıyla ücretsiz bir WordPress tema artı alan adı artı hosting ücreti yaklaşık 200 TL civarında. Bu rakam bir miktar daha az olabilir ki size ortalama bir maliyet verdim. Rica ediyorum binlerce lira para harcamadan daha net bir ifadeyle “kaptırmadan” önce bu tip yazıları dikkatle okuyalım ve kaliteli işlerin çok da pahalıya çıkmayacağı konusunda bir öngörüye sahip olalım.

Bir web sitesine veya blog sitesine ihtiyacınız olabilir, elinizden bu tip işler pek gelmeyebilir ancak kaliteli bir kaleminiz vardır lütfen bize ulaşın. Şu anda okumakta olduğunuz yazı ve takip ettiğiniz web sitesi son derece cüzi bedellerle hayata geçirildi. Sizlere örnek olması için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir